Предлог за десерт: Колач со нутела, кокос и лешници

Потребни состојки:

400 г мелени бисквити

125 г кокос

175 г нутела

120 мл растопен путер

100 мл слатка павлака

За фил:

1,5 л млеко

240 г шеќер

4 жолтки

130 г нишесте(пченкарен скроб)

120 г путер

1 лажичка екстракт од ванила

Прстофат сол

За украсување:

200 г чоколадо

100 г лешници

Начин на подготовка:

Ставете 1 литар млеко да се вари, а во сад промешајте јајца, шеќер, ванила, сол и нишесте. Мешајте со постојано мешање додека да се згусне. Потоа додајте путер и мешајте додека да се растопи. Поделете на два еднакви дела, а во едниот дел додајте го растопеното чоколадо.

Соединете ги бисквитите, кокосот, нутелата и слатката павлака. Сипете ја смесата во тава со димензии 24х24 и израмнете го. Ставете го во фрижидер околу 30 минути. Преку бисквитите сипете го првин белиот дел, па црниот и израмнете. Украсете со лешници. Ставете во фрижидер да се стегне околу 1 час.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Рецепти

Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Read more

Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Read more

Посни бајадери, десерт готов за 20 минути

Read more

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Читај повеќе

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Читај повеќе

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Читај повеќе

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Читај повеќе

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе