Предлог за лесна вечера: Пилешка салата со сусам

Вкусна салата со пилешко бело месо е одличен оброк за оние денови кога не сте расположени да поминете подолго време во кујната.

Состојки:

Две парчиња пилешки стек

Десет кисели краставички

200 гр. мајонез

Една павлака

Сол, бибер и друг зачин по желба

Сусам

Начин на подготовка:

Месото варете го со зачините. Кога ќе омекне, оставете го да се излади, па исечете го на ситни парчиња. Додека чекате да се излади, пропржете го сусамот додека да добие златеста боја.

Киселите краставички исецкајте ги на коцки и промешајте ги со месото. Додајте павлака и мајонез, како и сол и бибер по вкус.

Ако салата ви изгледа сува, додајте уште малку павлака за да ја добие посакуваната текстура.

Додајте сусам и промешајте. Послужете со тост или домашен леб.

реклама

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Read more

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Read more

5 рецепти за крофни

Read more

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Read more

Идеја за појадок: Вкусен тост со авокадо

Read more

Магазин

  • play_arrow

Осврт на „Музеј на невиноста“ од Орхан Памук

Читај повеќе

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Читај повеќе

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 рецепти за крофни

Читај повеќе

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе
  • play_arrow

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Читај повеќе

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Читај повеќе