Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

300 гр мелено јунешко месо

1 јајце

2 дл сок од домати

1 кромид

3 чешниња лук

1 пиперка

1 домат

150 гр кашкавал

1 лажица шеќер

2 лажици презла

Босилек

Сол и бибер

Начин на подготовка:

На меленото месо додајте ситно исечкан кромид и лук, јајце, презла, сол и бибер.

Направете ќофтиња и испржете ги во масло додека да добијат златно-кафеава боја. Испржените ќофтиња наредете ги во тава за печење и помеѓу секое од нив ставете парче домат и парче пиперка.

Ставете сос од домати, лажичка шеќер и босилек. На крај нарендајте кашкавал и запечете ги ќофтињата во рерна.

Тагови
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за палента со печурки

Read more

Шест брзи рецепти за вкусен појадок

Read more

Предлог за ручек: Бурито со мелено месо и зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Вкусен милиброд со џем од јагоди

Read more

Магазин

КОРОНА прегореност: Не работиме од дома, туку живееме на работа

Читај повеќе

Зошто Шведска нема „втор бран“ на COVID-19?

Читај повеќе

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Yugo запали по 15 години дремење во пустина

Читај повеќе

Диета која трае само 72 часа - дали би ја пробале?

Читај повеќе
  • filter

Објавена листата на 25 најубави плажи во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога секундите се важни: 8 основни вештини за преживување

Читај повеќе

Љубовна криза: 5 совети кои ќе ви помогнат да ја надминете

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се крие под песокот на Сахара?

Читај повеќе