Предлог за ручек: Мисиркино месо во сос од портокал

Идеја за денешниот ручек.

Потребни состојки:

600 г мисиркино месо

1 лажичка куркума

30 г путер

1 лажичка вегета

50 мл сок од портокал

1 лажичка оригано

200 мл павлака за готвење

Начин на подготовка:

Исечете го мисиркиното месо на шницли, наросете го со зачините, а потоа прелијте го со сокот од цеден портокал.

Оставете го месото да отстои 60 минути во фрижидер.

На растопен путер пропржете го месото во поголема тава. Прелијте го со малку вода, па динстајте околу 15 минути.

На крајот додајте павлака за готвење и оставете ја неколку минути. Сервирајте со прилог по желба.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Read more

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Read more

Пилешко во сос од домати - како пица

Read more

Направете ручек со само три состојки

Read more
 

Магазин

Уапсен по грешка: Пакистански таксист ослободен од Гвантанамо по 17 години тортура

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со белите дробови откако ќе престанете со пушење?

Читај повеќе

Што најмногу сакаат мажите да слушаат за време на сексот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Читај повеќе

Шест вежби кои се добри за мозокот

Читај повеќе

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Читај повеќе
  • filter

Оптичка илузија ја „пресече“ Големата пирамида во Гиза

Читај повеќе

Што ќе се случи на нашето тело ако се тушираме само со вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

30 дена студен туш - како ќе реагира телото?

Читај повеќе