Предлог за ручек: Печен компир со тиквички и кашкавал

Едноставен, брз и вкусен ручек.

Потребни состојки за 4 лица:

-6 компири со средна големина

-2 тиквички

-1 кромид

-2 млади лукчиња

-2 дл милерам

-100 мл млеко

-1 лажица брашно

-50 г рендан кашкавал

-маслиново масло

-сол, бибер

-мускантно оревче

Начин на подготовка:

Излупете ги компирите. Исечете ги на тенки кругови и варете ги во солена вода околу 5 минути. На маслиново масло испржете ги кромидот и лукот, со малку сол. Излупете ги тиквичките и исечете ги на тенки кругови. Испржете ги во истата тава каде ги пржевте кромидот и лукот.

Во сад намрсен со маслиново масло редете ред компири, ред тиквички и над нив распоредете од пржениот лук и кромид. Попарете, па повторно наредете ред компири.

Во друг сад разматете брашно со ладно млеко и додадете милерам и мускантно оревче. Посолете и мешајте додека не добиете глатка смеса. Прелијте над компирите и уште малку попарете со маслото.

Ставете да се пече во рерна на 200 степени, околу 40 минути. Извадете и наросете со рендан кашкавал. Вратете да се допече уште 15 минути, додека не добие крцкава кора.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Рецепти

Рецепт за печени тестенини со петминутна подготовка

Read more

Како марулата да остане свежа и до две недели?

Read more

За добар почеток на денот: Смути од спанаќ и јаболка

Read more

Идеја за ручек: Макарони со тиквички и пире

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе