Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

400 гр компири

Две лажици маслиново масло

4 пилешки батаци со карабатак

1 лажичка оригано

Сол и бибер

Рузмарин

200 гр фета сирење

30 маслинки

200 гр шери домати

1 лажица јаболков оцет

Начин на подготовка:

Вклучете ја рерната на 200 степени, а во тава ставете хартија за печење. Посолете ги компирите кои претходно ќе ги исечкате на коцки, ставете ги во тава на хартија за печење и посипете ги со 1 лажица маслиново масло.

Посолете го месото, додајте и од сушените зачини, премачкајте го со маслиново масло и ставете го во тава врз компирите.

Печете во загреана рерна околу 40 минути. По 40 минути, извадете ја тавата од рерна, додајте фета сирење, маслинки, шери домати, јаболков оцет и вратете во рерна па печете уште 35 минути.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Рецепти

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Read more

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Read more

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Read more

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Магазин

  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Читај повеќе

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе