Предлог за ручек: Пилешко со тиквички во крем сос

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Состојки:

3 големи тиквички

2 лажици маслиново масло

2 поголеми парчиња пилешки стек

Сол и бибер

2 чешниња лук

3/4 шолји млеко

1 павлака за готвење

1/2 шолји пармезан

Свеж магдонос

Начин на подготовка:

Излупете ги тиквичките па исечете ги по должина за да добиете тенки и широки ленти. Тргнете ги на страна па загрејте масло во голема тава на средна температура.

Посолете го пилешкото месо и пржете го неколку минути и од двете страни. Откако ќе се излади, исечете го на ленти.

Додајте уште малку маслиново масло во тавата. Додајте го ситно исечканиот лук и пропржете го, додајте млеко, промешајте па додајте ја и павлаката за готвење и пармезанот.

Пржете кратко време и постојано мешајте. Посолете и мешајте додека да се згусне сосот. Додајте ги и тиквичките и месото во сосот па промешајте. На крај додајте пармезан.

реклама

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Рецепти

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Read more

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе