Предлог за ручек: Пилешко во бел сос

Што вкусно ќе зготвите за денешниот ручек? Ние ви предложуваме да подготвите пилешко во бел сос.

Потребни состојки:

250 гр пилешки стек

45 гр брашно

Сол и бибер

15 мл маслиново масло

Сос

15 гр путер

3 чешниња лук

130 мл пилешка супа

50 мл сок од лимон

125 мл павлака за готвење

30 гр сечкан босилек

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Измешајте брашно, сол и бибер и ставете го пилешкото во оваа смеса. Загрејте масло и путер па додајте го и пилешкото месо. Пржете на умерена температура околу 5 минути од двете страни. Извадете го месото од тава и оставете го на страна.

За сосот додајте масло и бел лук и пржете околу 2 минути. Потоа додајте ја и супата, павлаката, сокот од лимон и варете додека да зоврие, а потоа намалете ја температурата. Пред да сервирате, додајте босилек, сол и бибер и послужете.

реклама

Кои се петте најмалку посетени земји во светот?

Read more
Дали ДНК тестот може да предвиди како изгледате?

Дали ДНК тестот може да предвиди како изгледате?

Read more
Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Read more
Каљари изненадува, по Наинголан ги донесе Симеоне и Олсен

Каљари изненадува, по Наинголан ги донесе Симеоне и Олсен

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Колач со овошје

Read more

Ручек за 30 минути: Ражничи од компири и сланина

Read more

Како да го внесете просото во вашата исхрана?

Read more

Рецепт за совршен колач со сливи

Read more

Магазин

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Колач со овошје

Читај повеќе

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Читај повеќе

Секс без табуа - работи во кои не треба да верувате, според научниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Читај повеќе

Зошто сексот со бившиот сопруг истовремено е добра и лоша идеја?

Читај повеќе

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Читај повеќе

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Читај повеќе