Предлог за ручек: Пилешко во соја сос и мед

Се ближи времето за ручек, па доколку не знаете што да подготвите денес, ви препорачуваме да направите пилешко во слатко-лут сос.

Потребни состојки:

6 пилешки батаци

2 лажички мед

Маслиново масло

Соја сос

3 чешниња лук

1 кромид

Мајчина душичка

1 лажичка кафеав шеќер

2 лажички густин

Сусам

Чили зачин

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Исчистете ги батаците и исечете ги на коцки. Во подлабок сад додајте ги сите состојки освен сусам и измешајте. Оставете го пилешкото месо во фрижидер за да се маринира најмалку 2 часа.

Загрејте ја рерната на 200 степени. Наредете го пилешкото месо на хартија за печење и наросете со сусам. Печете 20 минути. Послужете со ориз и сезонска салата.

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

Рецепти

Брзо и вкусно: Тестенини со сланина, босилек и пармезан

Read more

Основниот рецепт за палачинки од 1967 година

Read more

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Read more

Рецепт на денот: Шпагети со пармезан и чери домати

Read more
 

Магазин

Брзо и вкусно: Тестенини со сланина, босилек и пармезан

Читај повеќе
  • play_arrow

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Читај повеќе

Во која секс поза најмногу уживаат жените од секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Читај повеќе

Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Читај повеќе

Пет знаци дека сте во врска со маж кој се плаши од долга врска и брак

Читај повеќе
  • play_arrow

10 HIIT вежби за топење на масните наслаги на стомакот

Читај повеќе

Родители споделуваат причини зошто не би имале деца кога би можеле да го вратат времето

Читај повеќе

Колку јајца треба да јадете дневно?

Читај повеќе