Предлог за ручек: Полнети тиквички

За денешниот ручек ви предложуваме да направите полнети тиквички на грчки начин.

Состојки:

4 тиквички

4 домати

1 кромид

3 чешниња лук

300 гр. мелено месо

100 гр. ориз

30 гр. сечкани бадеми

30 гр. суво грозје

Сол и бибер

Пиперка

Цимер

Мелен ким

4 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

Исечкајте кромид и лук, па измешајте со мелено месо, бадеми и суво грозје, посолете и додајте пиперка, ким и цимет. Доколку сте вегетаријанец, наместо мелено месо може да ставите пченка и маслинки.

Преполовете ги тиквичките и извадете ја внатрешноста, па наполнете со подготвената смеса. Наредете ги тиквичките на тава, полијте ги со маслиново масло и посолете со буковец.

Одозгора наредете кругови домати и печете околу 35 минути на 200 степени.

реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Read more

Рецепт на денот: Шпагети со пармезан и чери домати

Read more

Шест златни правила за здраво готвење

Read more

Идеја за ручек: Пилешко ќофте во сос од сенф

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе