Предлог за ручек: Шницли во сос со нане

Предлог што да подготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

4 свински шницли

250 мл павлака за готвење

350 г рендан кашкавал

1 коцка за супа

250 мл бело вино

Малку коњак

2 лажици масло

2 лажички нане

Сол и бибер

Магдонос

Начин на подготовка:

Ставете ги шницлите во коњак и нека отстојат преку ноќ, а ако сакате да ги правите за ручек, може да отстојат и 3-4 часа.

Премачкајте ги со сол и бибер, пропржете ги на малку масло. Префрлете ги во тава. Растопете го путерот и додајте вино и коцка путер, па варете околу 5 минути.

Во виното додајте павлака за готвење, кашкавал, магдонос, нане. Преку шницлите прелијте го сосот од павлака и нане, па ставете ги да се печат околу половина час на 180 степени.

Со шницлите може да послужите ориз или пире.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Тестенини со кари сос со печурки

Read more

Вкусен колач од само 4 состојки

Read more

Рецепт на денот: Полнети компири со пилешко, сланина и зеленчук

Read more

Десерт на денот: Домашни еклери

Read more
 

Магазин

Како жените да доживеат поинтензивен оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Берни Сандерс: Ги видов мемињата инспирирани од инаугурацијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Полицајци на ролерки – Пакистан има ново оружје против криминалците

Читај повеќе
  • play_arrow

10 навики кои го издаваат карактерот

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Читај повеќе

Страв од корона: Зошто не треба со денови да се затворате дома?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги очекува среќа во љубовта во текот на февруари

Читај повеќе

Зошто компирот е важен за одржување на имунитетот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум работи кои никогаш не треба да ги правите по тренинг

Читај повеќе