Предлог за ручек: Сочно свинско филе

Предлог што да зготвите за денешниот ручек по рецептот на Мартина Трајаноска.

Потребни состојки:

600 гр свинско филе

Сос

2 лажици мед

2 лажици сенф

Салата

Спанаќ

Домат

Суво овошје

Ореви

Пире од компири

Начин на подготовка:

Парчето свежо месо варете го 15-20 минути. Префрлете го во обична или грил тава додадете масло и постепено додавајте по неколку лажици од водата во кое се варело месото. Зачинете го месото од двете страни и пржете го од двете страни на тивок оган. На пола пржење во тавата додадете парче путер(може а и не мора). Направете го сосот од мед и сенф и премачкајте го месото , па повторно пропржете.

Исечете го на тенки парчиња, послужете го на лажица пире и интересна салата oд свеж спанаќ, суво овошје и ореви.

URL
View this post on Instagram

Сочно свинско филе Домашно со сос од мед и сенф, пире и салата🍽 Свежо свинско филе Домашно - уште еден екстра свеж производ на @domashnomk со врвен квалитет, достапно во КАМ маркети! Филето е свежо, сочно, вкусно и ароматично, а во комбинација со сосот и оревчиња се добива посебен убав шмек. Убаво подготвено се топи во уста. Парчето свежо месо варете го 15-20 минути. Префрлете го во обична или грил тава додадете масло и постепено додавајте по неколку лажици од водата во кое се варело месото. Зачинете го месото од двете страни и пржете го од двете страни на тивок оган. На пола пржење во тавата додадете парче путер(може а и не мора). Направете го сосот од мед и сенф и премачкајте го месото , па повторно пропржете. Не ви препорачувам да го пржите долго време. Голем дел го јадат месото и полу печено, а вие испечете го по вкус. Најубавиот дел ми е сечењето на месото🥰 Исечете го на тенки парчиња, послужете го на лажица пире и интересна салата. Овој пат одбрав свеж спанаќ, суво овошје и оревчиња. • #instafood #foodlovers #foodporn #foodblogger #cooking #goodfoodgoodmood #tasty #delicious #food #madewithlove #homemade #homecook #macedonia #фотонаденот #инстамакедонија #готвисољубов #споделирецепт #macedonianfoodbloggers #мкфудблогери #domashnomk #pork #porkfillet

A post shared by martinascooking (@martinascooking) on

реклама

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Зошто Apple ја крие оваа фантастична опција на iPhone 12?

Read more

Цицлест четврток

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Read more

Идеја за појадок: Мафини со пршута

Read more

Рецепт за топло чоколадо што мора да го пробате

Read more

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Read more

Магазин

Најмудрите цитати на Бил Гејтс - за вакцините, за знаењето, за животот

Читај повеќе
  • filter

Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Читај повеќе

Франција е кралица на кружните текови

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Читај повеќе
  • filter

Идеи за есенски декорации за домот

Читај повеќе

Кои се најчитаните книги на сите времиња?

Читај повеќе