Предлог за ручек: Тава со зеленчук

За денешниот ручек ви предложуваме да подготвите тава со зеленчук по рецептот на Мартина Трајаноска.

Потребни состојки:

(За три порции)

1 тиквичка

2 компира

2 шолји грашок

2 моркови

Павлака, јајце

Начин на подготовка:

Зеленчукот го сечете на коцки и го ставате во тава со 400-500 мл вода да се вари. Откако ќе испари водата проверете дали се сварени морковите и компирите, а доколку не се сварени додадете уште малку вода. Кога целосно ќе испари водата додадете 1-2 лажици масло, зачинете и кратко пропржете го зеленчукот(2-3 минути).

Префрлете го зеленчукот во тава, плех или земјен сад и прелијте го со изматено јајце и павлака(150гр). Печете го околу 15-20 минути (или додека да добие златно- кафеава боја) во загреана рерна на 250 степени. Може да го користите и како главно јадење и како прилог. 

URL
View this post on Instagram

Тава со зеленчук Вкусен и здрав ручек за сите љубители на зеленчукот, а посебно на тиквицата која периодов може да ја јадеме во разни комбинации. Ручеков почнав да го правам се почесто, па ви препорачувам да го пробате. За 3 порции јас користам 1 тиквица, 2 компири, 2 моркови и околу 2 шолји грашок. Може да додадете и домат, пиперка, кромид и сл. Зеленчукот го сечеме на коцки и го ставаме во тава со 400-500 мл вода да вари. Кога ќе испари водата проверете дали е сварен морковот и компирот, а ако не додадете уште малку вода. Кога целосно ќе испари водата додадете 1-2 лажици масло, зачинете и кратко пропржете го зеленчукот(2-3 минути). Префрлете го зеленчукот во тава, плех или земјени садови( јас го делам во 3 помали земјени садови) и прелијте го со изматено јајце и павлака(150гр). Печете го околу 15-20 минути или дури не добие златно кафена боја одозгора во загреана рерна на 250 С . Може да го користите и како главно јадење и како прилог. • • #instafood #foodlovers #foodporn #foodblogger #cooking #goodfoodgoodmood #tasty #delicious #food #madewithlove #homemade #homecook #macedonia #фотонаденот #инстамакедонија #седидома #готвисољубов #споделирецепт #macedonianfoodbloggers #мкфудблогери

A post shared by martinascooking (@martinascooking) on

реклама

Рецепти

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Read more

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Read more

Готвење со ограничен буџет – вкусни и здрави оброци до 2 евра

Read more

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Read more

Магазин

  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Орел улови двометарска ајкула во САД

Читај повеќе

Руски експерти направија лек за COVID-19

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Читај повеќе