Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

2 лажици путер

2 чешниња лук

2 лажици брашно

1 шолја павлака за готвење

2 шолји рендано сирење чедар

1 шолја рендан пармезан

Сол и бибер

4 тиквички со средна големина

Магдонос

Мајчина душичка

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 190 степени. Во поголема тава растопете путер. Додајте ситно исечкан лук и пропржете го, а потоа додајте брашно. Во тавата додајте и павлака за готвење и оставете ја да зоврие. Потоа додајте ги ренданото сирење и пармезанот, посолете и откако ќе се растопат тргнете ја тавата од оган.

Тавата за печење премачкајте со путер и наредете еден слој од тиквичките кои претходно треба да ги исечете на кругови. Врз нив ставете од преливот со сирењето и повторувајте ја постапката додека не ги потрошите состојките. Одозгора ставете мајчина душичка и печете 20-25 минути. Откако ќе се испечат тиквичките, одозгора исечкајте магдонос.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Рецепти

Брзо и лесно: Пет рецепти за чиа пудинг

Read more

Рецепт на денот: Пица ролат

Read more

Идеја за десерт: Печени јаболка со цимет, ореви и суво грозје

Read more

Предлог за ручек: Мусака со модар патлиџан

Read more

Магазин

  • play_arrow

Топ 10 потценети европски престолнини кои треба да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако на вашето куче му ги правите овие работи, престанете веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзо и лесно: Пет рецепти за чиа пудинг

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога имаш ангел чувар

Читај повеќе

Една е мајка, ама една беше и колекцијата

Читај повеќе

Како алкохолот влијае врз имунолошкиот систем?

Читај повеќе

101-годишна Италијанка по трет пат заразена со COVID-19

Читај повеќе

Колку капки се потребни за некој да се зарази со коронавирусот?

Читај повеќе

Дали сум феминистка ако уживам во спенкинг?

Читај повеќе