Предлог за вкусен ручек: Ориз со спанаќ во сос со кашкавал

Предлог што да подготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

700 г спанаќ

2 чаши од 2,5 дл ориз

4 чаши вода

1 коцка за супа од зеленчук

3 лажици путер

1 кромид

Масло

Сол и бибер

Нане

Сос

3 лажици путер

3 лажици брашно

1/2л млеко

2 јајца

100 г кашкавал

Начин на подготовка:

Исечкајте го кромидот на ситни коцки и пропржете го во тава. Измијте го спанаќот и исцедете го. Откако ќе се спржи кромидот, додајте спанаќ и пржете додека да омекне. Посолете и додајте неколку листови нане. Пржениот спанаќ тргнете го на страна. Сварете го оризот во зовриена вода во која ќе ставите коцка за супа. Сварениот ориз тргнете го од оган. Намачкајте го тавчето за печење со путер и ставете половина од оризот. Потоа додајте половина од пржениот спанаќ. Повторно ставете ориз, па пак спанаќ. Во длабок сад ставете путер за се растопи и на него пропржете го брашното. Додајте млеко и мешајте за да не се направат грутки.

Откако ќе зоврие и ќе се згусне тргнете го од оган. Откако ќе се излади додајте ги изматените јајца и мешајте да се соединат со сосот.

Со готовиот сос прелијте го спанаќот и посипете со рендан кашкавал и ставете го да се пече во рерна на 180 степени.

реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Read more

Рецепт на денот: Полнет печен компир со сирење

Read more

Чоколадна торта без печење, готова за 15 минути

Read more

Ручек за 30 минути: Пилешко во бешамел сос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Делчевец пронајде лек за корона

Читај повеќе

Зошто почесто треба да јадете зелка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стресот е тивок убиец - како да го победите?

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Читај повеќе

Во која земја живеат најмногу милијардери?

Читај повеќе

Три навики на здравите луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Ја побара за жена на висина од над 4.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Интензивен HIIT тренинг за слабеење со Памела Рајф

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа животот по 1000 години?

Читај повеќе