Предложен притвор за осомничен за семејно насилство: Се заканувал дека ќе го убие целото семејство

Скопје, 8 август 2022 (МИА) – Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице, за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило продолжено кривично дело „телесна повреда“ според член 130 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик. За осомничениот, како што соопшти денеска Јавното обвинителство, е предложен притвор.

Според соопштението, на 10 јули годинава, пред зграда на булеварот „Јане Сандански“, осомничениот кај поранешната сопруга ги враќал двете малолетни деца за кои имале спогодба за видување. Најпрвин инсистирал да се качи во станот и да разговараат, а кога оштетената не му дозволила, пред влезот им го попречил патот и започнал да ја удира со тупаници во пределот на главата и да ја стиска за вратот и рацете. Повикот за помош на оштетената го слушнале тројца таксисти, кои го оттргнале осомничениот. Нападнатата жена настанот го пријавила во полициска станица.

На 4 август, пак, осомничениот отишол на работното место на оштетената и прво вербално ја нападнал, упатувајќи и заканувачки и погрдни зборови. Откако заминал, продолжил да ѝ се заканува по телефон дека ако не се согласи да се смират, ќе влезе во станот на нејзините родители и ќе ги убие сите. Загрижена за безбедноста на нејзините деца и нејзините родители, оштетената настанот го пријавила во полициска станица. Во попладневните часови, осомничениот ја зел од градинка малолетната ќерка и се упатил кон станот на родителите на оштетената. Кога детето влегло во домот, таткото на оштетената го замолил осомничениот да си замине, но тој започнал агресивно да удира по влезната врата и да се обидува насилно да влезе. Оштетената и нејзиниот татко се обидувале вратата да ја држат затворена, а од туркањето се здобиле со телесни повреди – гребаници и исекотини. Откако успеале да ја заклучат вратата, осомничениот, занемарувајќи го фактот што повторно биле присутни малолетните деца, продолжил да им се заканува дека ќе ги убие и да се однесува агресивно. Оштетените повикале полиција, која го затекнала осомничениот пред станот и го привела, стои во соопштението.

Надлежниот јавен обвинител, дополнуваат од ЈО, оценил дека постојат околности што укажуваат дека осомничениот би можел да се даде во бегство, па до Основниот кривичен суд Скопје доставил предлог за определување мерка притвор.​

реклама

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Read more

Хороскопски знаци кои се најдобри лажговци и манипулатори

Read more

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Read more

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Read more

Хроника

Притвор за двајца крадци фатени на дело во Кумановско

Read more

Одземени над 10 килограми злато поради незаконско работење 

Read more

Пронајден починат германски државјанин во куќа во Скопје

Read more

Казна затвор за кавадарчанецот кој ја загрозил сигурноста на градоначалникот Јанчев

Read more
 

Вести

Променливо облачно со слаб до умерен со повремено засилен ветер од јужен правец

Читај повеќе

Исчезна 43-годишен маж од Тетово

Читај повеќе

Мицкоски: Потребни се предвремени избори

Читај повеќе

Зеленски вети заштита за руските војници кои ќе се предадат

Читај повеќе

Контрола во угостителски објекти, констатирано точење алкохол на малолетници

Читај повеќе

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Читај повеќе

Думата ќе дебатира за присоединување на окупираните делови на Украина

Читај повеќе
  • play_arrow

Четириесет и шест години од смртта на Никола Бадев

Читај повеќе

Лавров го обвини Западот за русофобија

Читај повеќе