Предности и маани од гледањето порно филмови за жените и мажите

Зборувајќи за порнографијата, психологот Дидре Барет вели дека интернет порнографијата е една верзија на она што научниците го нарекуваат натприроден поттик, односно порнографијата доведува до зголемена возбуда која можеби не е возможна во креветот со партнерот.

Повеќето луѓе во некој момент гледале порнографија, но малкумина тоа би го признале, особено на своите партнери. Се поставува прашањето зошто порнографијата е често забранета тема меу паровите.

Според експертите, мажите и жените често ја перципираат и користат порнографијата на поинаков начин.

Додека за мажите порнографијата по правило е безопасен стимуланс, многу жени тоа го доживуваат како неверство. Но, дали навиката на гледање порно е навистина погрешно:

Ова се позитивните и негативните страни од порнографијата за мажите и жените:

Жени

Причини за гледање:

-гледањето порнографија помага жените да ја изразат сексуалноста

-кога жената гледа порнографија се зголемува нејзиното либидо

-се поттикнува поцврста врска со партнерот

Негативни страни:

-слика (перцепција) за телото

-зависност од гледање вакви содржини

Мажи

Причини за гледање:

-го ублажува стресот

-го освежува сексуалниот живот

Негативни страни:

-еректилна дисфункција

-агресија (премногу порнографија може да доведе до будење на мрачна и насилна страна која мажите не можат да ја контролираат).

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Read more

Љубов и секс

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Read more

Неколку особини на совршениот маж

Read more

5 работи кои можат да предвидат развод

Read more

Најлошите љубовни комбинации во хороскопот (втор дел)

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе