Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Со почит кон своите корени, македонскиот пијанист од светски глас, Симон Трпчески, на 27 август ќе ја изведе претпремиерата на својот проект Мakedonissimo во родното место на неговиот татко, струшкото село Збажди.

Во предвечерието на големиот христијански празник Голема Богородица, Трпчески и пријателите пред публиката, ќе изведат прилагодена програма од албумот „Мakedonissimo“.

Овој проект, во чии рамки на оригинален начин се обработува македонската народна музика од страна на нашиот композитор, Панде Шахов, кој, како што вели Трпчески, со својот посебен музички јазик ја обои на многу поинаков начин, испреплетувајќи со нашата традиционална музика различни музички стилови.

Уникатниот тим на Мakedonissimo – квинтетот го сочинуваат и Александар Краповски на виолина, Александар Сомов на виолончело, на кларинет, саксофон и на кавал Хидан Мамудов, а зад удиралките е Влатко Нушев.

„Бидете и Вие дел од ова несекојдневно доживување, во очекување на скорешните изведби на Мakedonissimo на сцените од каде што се изнедри ова вонвременско музичко патешествие што го освои светот“, велат од Здружението за култура и уметност КултурОп.

За проектот Makedonissimo Трпчески говореше и во минатогодишното интервју специјално за Кајгана, кое можете да го прочитате со клик тука.

реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Култура

Објавен распоредот на настапи за утрешниот музички настан Здраво млади

Read more

Во сабота во Тетово оперски концерт Белканто во италијанската традиција

Read more

Македонски пејачи и рок изведувачи од Србија за крај на Карпошовото културно лето

Read more

Што ќе понуди третиот Скопски поетски фестивал во богатата програма?

Read more
 

Вести

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Читај повеќе

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Читај повеќе

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Читај повеќе

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Читај повеќе

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Читај повеќе

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Читај повеќе

Дете со мотор во Струга прегази девојче на улица

Читај повеќе