Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Со почит кон своите корени, македонскиот пијанист од светски глас, Симон Трпчески, на 27 август ќе ја изведе претпремиерата на својот проект Мakedonissimo во родното место на неговиот татко, струшкото село Збажди.

Во предвечерието на големиот христијански празник Голема Богородица, Трпчески и пријателите пред публиката, ќе изведат прилагодена програма од албумот „Мakedonissimo“.

Овој проект, во чии рамки на оригинален начин се обработува македонската народна музика од страна на нашиот композитор, Панде Шахов, кој, како што вели Трпчески, со својот посебен музички јазик ја обои на многу поинаков начин, испреплетувајќи со нашата традиционална музика различни музички стилови.

Уникатниот тим на Мakedonissimo – квинтетот го сочинуваат и Александар Краповски на виолина, Александар Сомов на виолончело, на кларинет, саксофон и на кавал Хидан Мамудов, а зад удиралките е Влатко Нушев.

„Бидете и Вие дел од ова несекојдневно доживување, во очекување на скорешните изведби на Мakedonissimo на сцените од каде што се изнедри ова вонвременско музичко патешествие што го освои светот“, велат од Здружението за култура и уметност КултурОп.

За проектот Makedonissimo Трпчески говореше и во минатогодишното интервју специјално за Кајгана, кое можете да го прочитате со клик тука.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Read more

Култура

Во Куманово утре почнуваат 25. Денови на комедија

Read more

Јулијана Младеновска-Тешија со „Куќа“ – добитник на „Антево перо“ за 2022

Read more

Четириесет и шест години од смртта на Никола Бадев

Read more

Македонисимо на Трпчески и пријателите со бесплатни концерти во Штип и Битола

Read more
 

Вести

Русија тврди дека нема да бара екстрадиција на оние кои ја напуштија земјата за да избегнат мобилизација

Читај повеќе

Во Куманово утре почнуваат 25. Денови на комедија

Читај повеќе

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Читај повеќе

Кај тетовско Желино возило излета во Вардар, се трага по луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow

Младите Иранки се кренаа против старците „заглавени во времето“ - на повидок револуција

Читај повеќе

Левица: Додека Лимани се луксузира, работниците четири месеци не зеле плата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Читај повеќе

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Читај повеќе

Саботажа или дефект: Никој не знае како се оштети гасоводот Северен поток 

Читај повеќе