Предупредувачки симптоми дека имате сериозни проблеми со тироидната жлезда

Тироидната жлезда е одговорна за производство на хормони кои ги регулираат виталните телесни функции, а доколку не функционира правилно, може да доведе до нерамнотежа на хормоните, што дополнително предизвикува состојби како умор, болка и лошо расположение.

Хипертироидизмот се однесува на состојба каде што тироидната жлезда произведува премногу хормони, додека хипотироидизмот е состојба кога не се произведуваат доволно хормони. Овие состојби се почести отколку што мислите, а жените имаат поголема веројатност да ги имаат отколку мажите. Лекарите од линијата за барање пациенти открија на кои симптоми треба да внимаваме.

Така тие првично изјавија дека уморот и болките во мускулите се вообичаени знаци дека можеби имате болест на тироидната жлезда, како и чувство на чувствителност на студени и топли температури. Познато е дека слабото функционирање на тироидната жлезда предизвикува депресија кај многу заболени.

Понатаму, според NHS, постарите луѓе со недоволно активни тироиди може да бидат изложени на зголемен ризик од губење на меморијата, додека децата може да доживеат побавен развој што води до пубертетот. Претерано активна тироидна жлезда може да се манифестира и како оток на вратот поради нејзиното зголемување. Овој оток е обично безболен, но може да предизвика кашлање и отежнато зборување.

„Болеста на тироидната жлезда може да влијае на секого, но според Националната здравствена служба, таа е почеста кај жените отколку кај мажите и обично се јавува на возраст од 20 до 40 години. Генетиката исто така игра голема улога, а истражувањето од Verywell сугерира дека приближно 64 проценти нивоата на хормони кои ја стимулираат тироидната жлезда се генетски детерминирани, тоа би значело дека ако имате близок член на семејството со ова нарушување, вие сте изложени на зголемен ризик“, велат тие.

Меѓутоа, ако вашето семејство исто така има историја на болести како што се анемија или лупус, може да бидете изложени на поголем ризик за болести на тироидната жлезда. Ако страдате од автоимуно нарушување како дијабетес тип 1, најверојатно ќе развиете дополнително автоимуно нарушување како ова.

Исто така, ако сте пушач, откажувањето од пушење може да го намали ризикот од заболување на тироидната жлезда бидејќи чадот содржи токсини кои го менуваат начинот на работа на тироидната жлезда.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Здравје

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Read more

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Read more

Кое овошје помага во намалување на холестеролот?

Read more

Тест може да ја предвиди Паркинсоновата болест 7 години пред симптомите

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе