Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Опасно високите температури во југозападниот дел на САД оваа недела ќе бидат уште повисоки и во некои области ќе надминат 49 степени Целзиусови.

Екстремна топлина ќе се почувствува во поголемиот дел од државата Јута, како и во јужна и централна Калифорнија, потоа во Невада и Аризона, објави денеска Guardian.

Националната метеоролошка служба (NWS) испрати предупредување до над 48 милиони луѓе во западна САД за претстојните горештини, а се предвидува дека рекордите за топлина може да бидат соборени во Невада и Аризона, што значи стотици градови ги очекува „пекол на Земјата“.

„Овој наплив на топлина е невообичаен за јуни“, рече метеорологот Џули Малинговски од NWS, додавајќи дека, низ историјата, највисоките температури биле забележани во јули и август.

Лекарите кои работат во центри за изгореници во американските држави Аризона и Невада, предупредуваат на опасност од повреди на стапалата кога се во контакт со прегреани тротоари и други површини, додека првиот екстремно жежок бран оваа година се шири кон западните САД.

Системот за висок притисок во Лас Вегас и Феникс се очекува оваа недела да ја подигне температурата на воздухот над 46 степени Целзиусови. Предупредувања за топлина се однесуваат и на долините во Калифорнија и достигнуваат сè до Монтана и Вајоминг на северот, каде денес се очекуваат 43 степени Целзиусови, а тамошните записи ќе паднат.

Метеоролошката служба на САД предупредува на прекумерна жештина до следниот викенд, а синоптичарите на метеоролошкиот локалитет „AccuWeather“ ги нарекоа „ретки, опасни и смртоносни“ појави.

Во југозападниот дел на САД, проблемот со изгореници од врел асфалт, тротоари, па дури и песок расте како што растат температурите поради климатските промени и зголемената урбанизација. Ова е прикажано во службите за итни случаи како на пример во Феникс.

Центарот за изгореници во Аризона, каде директорот Кевин Фостер рече дека во јуни, јули и август 2020 година биле примени 104 лица со сериозни изгореници поради контакт со топли површини. Загинаа седум лица.

„Не треба да помине многу време за да се добијат изгореници на цела кожа или изгореници од трет степен на жежок пат“, изјави Фостер пред новинарите. „Топол тротоар или асфалт во два часот попладне на сонце е обично некаде од 75 до 80 степени“.

Во центарот за нега на изгореници од лавови на Универзитетскиот медицински центар во Лас Вегас, повредите на жешкиот коловоз се толку чести што персоналот летните месеци ги нарекува „сезона на изгореници од тротоари“, изјави медицинскиот директор на центарот, Сајед Сакиб.

Бебињата и малите деца се особено подложни, бидејќи изгорениците им се полесни на кожата и не можат брзо да се движат од топла површина. Бетонот покрај базенот исто така може да предизвика изгореници.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Свет

Разликите во вакцинацијата во Европа се културен проблем, вели словенечки имунолог

Read more

Европа врие против КОВИД мерките: Дали ќе стигне до степен на радикализација?

Read more

Уапсен осомничен за подметнување на пожарите во Турција

Read more

Нови КОВИД правила за влез во Германија

Read more
 

Вести

Разликите во вакцинацијата во Европа се културен проблем, вели словенечки имунолог

Читај повеќе

Пендаровски: Eднаш добиена, слободата мора да се одржува преку посветена работа на секоја нова генерација

Читај повеќе

Доларот стагнира, цените на нафтата паѓаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Европа врие против КОВИД мерките: Дали ќе стигне до степен на радикализација?

Читај повеќе

Пораката на Крушевскиот манифест е подеднакво моќна денес како и во 1903

Читај повеќе
  • filter

2 август 1903, почнало Илинденското востание

Читај повеќе

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Читај повеќе

72 новозаболени од COVID -19, притисок во болниците засега нема

Читај повеќе

Почината жена најдена во куќа во Волково каде настанал пожар

Читај повеќе