Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Корисниците на Windows 10 кои имаат инсталирано Microsoft Office апликации на нивните компјутери, мора веднаш да го ажурираат својот софтвер бидејќи е откриен нов вирус што може да го компромитира компјутерот.

Корисниците на Windows 10 се поканети да ги преземат најновите безбедносни ажурирања следејќи ги чекорите. Предупредувањето доаѓа откако беше откриена голема безбедносна закана што може да ги остави фановите на овој оперативен систем во опасност од сериозни сајбер напади.

Новата ранливост, што ја откри тим на Check Point Research, влијае на сите производи во пакетите Microsoft Office вклучувајќи ги и Excel, Outlook и Office. Доколку се користи, преку едноставен малициозен софтвер, на хакерите може да им се овозможи пристап до виталните делови на компјутерот и личните податоци на жртвата. CPR вели дека, со оглед на тоа што целиот пакет Office може да чита датотеки во Excel, ова ја проширува потенцијалната деструктивна моќ на таквата закана, дозволувајќи таков напад да се изврши на речиси секој канцелариски софтвер, вклучувајќи ги Word, Outlook и други.

За среќа, проблемот сега е решен откако CPR ги откри своите наоди од истражувањето пред Microsoft. Сите ранливости сега се блокирани, како дел од безбедносниот patch на Microsoft, затоа е од голема важност корисниците на Windows 10 да бидат сигурни дека нивните компјутери се целосно ажурирани со најновиот софтвер.

Еве ги ажурирањата што треба да ги инсталирате за да бидете сигурни дека вашиот компјутер е безбеден

CVE-2021-31174 • CVE-2021-31178 • CVE-2021-31179 • CVE-2021-31939.

Ако сте загрижени за оваа нова ранливост, еве како да го ажурирате вашиот компјутер.

  1. Изберете го копчето Start и потоа изберете Поставки> Ажурирање и безбедност> Wiindows Update.
  2. Ако сакате рачно да проверите дали има ажурирања, изберете Check for updates.
  3. Изберете Напредни опции, а потоа во полето Избери како се инсталирани ажурирањата, изберете Автоматски (препорачано).
Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Софтвер

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Read more

Претставен Windows 365 – кои погодности ги нуди?

Read more

Три корисни трикови за iPhone што треба да ги знаете

Read more

Google забрани уште 25 Android апликации  - избришете ги веднаш

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе