Предводени од Ристовска, македонските ракометарки поуспешни од Исланд

Македонската женска ракометна репрезентација вечерва ја совлада соодветната селекција на Исланд со 24:17 во првиот од трите натпревари на квалификацискиот турнир за Светското првенство 2021.

Најдобра на дуелот одигран во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, беше Сара Ристовска која постигна 11 гола. Значаен придонес во успехот на „црвено-жолтите“ дадоа и Елена Ѓорѓиевска со шест погодоци и голманката Матеја Серафимова со осум одбрани.

Утре 17 часот македонските ракометарки ќе се соочат со литванската селекција, додека в недела турнирот ќе го завршат со натпреварот со Грција.

Двете првопласирани на крајот на турнирот ќе обезбедат место во баражот за Мундијалот во Шпанија. 

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Ракомет

Вардар со два пораза од Веспрем елиминиран од Лигата на шампиони

Read more

Кире Лазаров стана рекордер по број на настапи во Лигата на шампионите

Read more

Еурофарм Пелистер убедливо поразен од Магдебург

Read more

Поранешниот репрезентативец Марковски нов тренер на Металург

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

SportKlub: Македонија - репрезентативен фудбал во својата суштина

Читај повеќе

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Отказ за судијата кој не го виде голот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе