Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Окупирани од секојдневните проблеми и бурното темпо, луѓето често забораваат да размислуваат за себе и за своето здравје и често ги игнорираат суптилните знаци со кои телото сака да им каже да забават.

И покрај тоа што и жените и мажите се подеднакво склони кон тоа, жените одложуваат некои превентивни прегледи не само поради работа, туку и поради деца и семејни обврски, несвесни дека тие нема многу да им помогнат на децата со нарушено здравје.

Затоа ви претставуваме неколку прегледи кои можат да откријат сериозни болести во рана фаза, кои не треба да се игнорираат по 30-тата година од животот.

Преглед на дојка

Не може доволно да се нагласи важноста на превентивниот преглед на дојките. Мамографија се препорачува по 40 години, а порано има самопрегледи, ултразвук итн.

По 30-тата година се препорачува преглед најмалку еднаш годишно, а на секои шест месеци доколку во семејството имало дијагноза на рак на дојка. По 40-та година се препорачува мамографија еднаш годишно, а по 55-та година еднаш на две години.

Гинеколошки преглед

Детален преглед, пред сè за рак на грлото на матката, е и преглед кој треба редовно да се прави по 30-тата година од животот. Ова исто така го тестира здравјето на матката, јајниците, јајцеводите, ректумот и мочниот меур.

Тестови на крвта

Ризикот од дијабетес се зголемува со возраста. Редовниот годишен преглед треба да вклучува и проверка на шеќерот во крвта, бидејќи многумина кои патат од дијабетес тип 2 не доживуваат никакви симптоми на почетокот.

Проверка на тироидната жлезда

Работата на тироидната жлезда може да се наруши од различни причини, а има и надворешни влијанија доколку човек е изложен на штетни хемикалии, на пример на работа. Во овој случај, како и во случај на историја на рак во семејството, жените треба да започнат редовни контроли на тироидната жлезда веќе по 30-тата.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе