Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Прејадувањето е едно од најчестите нарушувања во исхраната, а многумина не се ни свесни дека го имаат.

„Се проценува дека до три пати е почесто од анорексијата, а некои докази сугерираат дека бројот на случаи се зголемува“, вели универзитетскиот професор Пол Џенкинс за Conversation.

Сепак, и покрај тоа што е честа појава, многу луѓе не се свесни дека оваа состојбата всушност постои. Многу луѓе со нарушување во исхраната не сфаќаат дека имаат проблеми со прејадувањето.

Некои од знаците кои укажуваат на ова нарушување во исхраната:

- јадење додека не се почувствувате непријатно сити

-јадење големи количини на храна, дури и кога не сте гладни

- јадење храна побрзо од вообичаеното

- чувство на гадење, лошо расположение или чувство на вина по јадење

Со соодветна поддршка, можно е да се препознае ова нарушување, пред да се развијат сериозни проблеми. Важно е да го препознаете навреме, бидејќи може да доведе до бројни здравствени проблеми, како што се дебелина, дијабетес тип 2 и висок холестерол.

Нарушувањето со прејадување може да има големо влијание врз секојдневниот живот на една личност, при што се пријавени послаби училишни резултати и пониски стапки на вработеност.

На повеќето луѓе ќе им се препорачаат психолошки третмани, како што е когнитивната терапија која може да им помогне да ги разберат факторите кои го поттикнуваат нивното прекумерно јадење, а исто така може да им помогне да научат поздрави навики во исхраната.

Третманот со лекови, како што се антидепресивите, се покажа како корисен, но овие лекови носат ризик од негативни ефекти како што се главоболка, несоница, гадење и замор, и во просек се помалку ефикасни од психолошката терапија.

Друг клучен елемент во закрепнувањето на нарушувањата во исхраната е лицето да научи како да го промени својот однос со храната.

На луѓето со вакво нарушување во исхраната им е потешко да ги регулираат емоциите, што може да доведе до маѓепсан кругови на лошо расположение и прејадување.

Знаци дека можеби развивате нарушување може да вклучуваат промени во однесувањето во исхраната, како што се купување големи количини на храна или јадење дури и кога не сте гладни.

Прејадувањето не е пријатно искуство, а луѓето често се чувствуваат исплашени, засрамени или виновни поради нивните симптоми, што отежнува отворено да се зборува за овие искуства.

Ако мислите дека имате проблем со прејадување, разговарајте со вашиот матичен доктор што е можно побрзо за навреме да ве упати на специјалист.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Здравје

Колку време треба да ги четкате забите?

Read more

Ме врти колено: Како влијае времето на болката во зглобовите?

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Како собната светлина може негативно да влијае врз расположението?

Read more
 

Магазин

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе
  • play_arrow

Карамелизирано бело месо во слатко-кисел сос од пиво

Читај повеќе