Прехрамбени навики кои имаат лошо влијание на мозокот

Иако многу луѓе кои се на диета се фокусираат на промена на надворешниот изглед, често забораваат дека начинот на исхрана влијае на нивниот мозок. Со промена на исхраната треба да водите грижа и за здравјето на виталните органи.

Здравјето на мозокот е клучно за да комуницирате, да донесувате правилни одлуки и да водите здрав начин на живот. многу фактори се важни за здравјето на овој орган, вклучувајќи го и спиењето, вежбите и исхраната.

Исхраната има големо влијание на вашето здравје. Ако јадете нездрава храна ќе забележите проблеми со помнењето и други здравствени проблеми. Иако ова звучи застрашувачки, може да ги избегнете сите несакани симптоми ако внимавате на исхраната.

Премногу слатка храна

Кога ви е потребно да сте продуктивни, не претерувајте со внесот на шеќер. Прекумерната количина на шеќер не му штети директно на мозокот, но предизвикува ослободување на голема количина на инсулин. Инсулинот влијае на пристапот на различни аминокиселини во вашот мозокот.

Не јадете јаглехидрати

Доколку ви недостасуваат јаглехидрати може да се намали нивото на шеќер во крвта, а тоа може да доведе го губење на свеста, збунетост, замаглен вид итн.

Алкохол

Алкохолот може да влијае на вашето тело, а особено на мозокот. Не се препорачува да пиете повеќе од 1 до 2 пијалаци дневно за да функционира мозокот.

Прескокнување оброци

Кога ги прескокнувате оброците, телото наоѓа начин да создаде глукоза за мозокот, па затоа можеби немате доволно енергија, вознемирени сте и не можете да се концентрирате.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Здравје

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Read more

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Read more

Студија: Новите варијанти на корона можно е да се шират побрзо низ воздухот

Read more

Дали Месечината и нејзините мени навистина предизвикуваат несоница?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе