Прекинат сообраќајот на патот Кочани–Македонска Каменица, забрана за товарни возила на крак Маврово–Дебар

Поради снежни врнежи, воведена е забрана за движење на товарни моторни возила на патниот правец крак Маврово-Дебар, соопшти АМСМ.

Според информација од ЈП Македонија Пат, поради одрон сообраќајот е целосно во прекин на патниот правец А3 Кочани-Македонска Каменица, на делницата од Истибања до брана Калиманци кај местото Ајдучки Камен.

За лесните патнички возила сообраќајот се пренасочува преку регионалниот патен правец Р2345 Кочани-Виница-Бигла-Делчево. Тешките товарни возила и автобуси се пренасочуваат преку регионалниот патен правец Р1304 Кочани-Виница-Берово-Делчево.

На целата територијата во земјава има снежни врнежи и сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово-Велес, Маврово-Дебар-Струга, Виница-Берово и Кочани-Делчево.

Тагови
реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Read more

Македонија

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Read more

Насер Зибери избран за народен правобранител

Read more

Северна Македонија не доби рок за вакцините од Европската Комисија

Read more

Шахпаска: Се пријавуваат само 15 проценти од случаите на семејно насилство

Read more
 

Вести

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Читај повеќе

Русија ќе му испрати на Мексико 24 милиони дози од вакцината Спутник V

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин: Луксузната палата не е моја, им го перат мозокот на Русите

Читај повеќе

Илинден-Тирана ги повика Македонците од Гора масовно да ја подржат партијата „Единствена горанска партија“

Читај повеќе

ЕК: Одговорите на AstraZeneca не се задоволителни

Читај повеќе

Насер Зибери избран за народен правобранител

Читај повеќе

Северна Македонија не доби рок за вакцините од Европската Комисија

Читај повеќе

Шахпаска: Се пријавуваат само 15 проценти од случаите на семејно насилство

Читај повеќе

Две деца повредени во сообраќајка во Кавадарци

Читај повеќе