Преку отпечаток од прст може да се открие што сте внеле во организмот

Новата технологија може да открие дали некој неодамна користел хероин, дури иако ги измил рацете. Научниците веруваат дека новата технологија ќе им помогне на оние коишто се борат со некоја зависност.

Напредната технологија може да ѝ помогне на полицијата да ги идентификува корисниците на дрога и дилерите. 

Форензичкиот тест кој го развија научниците од Велика Британија може да ги разликува корисниците на дрога од оние кои случајно дошле во контакт со неа ракувајќи се со некој друг кој бил во контакт со наркотични средства.

Научниците од Универзитетот во Суреја направија алатка користејќи го отпечаток од прст од десет пациенти кои се на лечење на клиниката за рехабилитација, а кои во претходните 24 часа користеја хероин или кокаин.

Учесниците требало темелно да ги измијат рацете со сапун и вода пред да стават ракавица за еднократна употреба, па да дадат отпечаток од прст.

Истата постапка ја спроведоа на 50 волонтери кои се изјаснија дека не користат наркотични средства, што им овозможи на научниците да ги разликуваат примероците. 

   „Нашиот тим од Универзитетот во Суреја верува дека технологијата која ја развиваме ќе им помогне на оние на кои им е потребна помош да ја победат зависноста од дрога“.

  „Освен што ќе биде корисна за полицијата, оваа технологија ќе биде корисна во борба против зависноста, затоа што со отпечатокот од прстот може да се препознае дали лицето користело хероин“, вели докторката Мелани Бејли, коавторка на студијата објавена во списанието The journal of analytical toxicology. 

реклама

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Чек дис аут

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Најпознатиот полициски мачор замина во пензија

Read more

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Read more

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Читај повеќе

Роботи помагаат во изградба на брана во Јапонија

Читај повеќе
  • filter

Најпознатиот полициски мачор замина во пензија

Читај повеќе