Премиерката на Нов Зеланд ја откажа венчавката поради 12 нови случаи во земјата

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн денеска соопшти дека ја откажала венчавката затоа што земјата продолжува да се бори против новиот бран случаи на варијанти на омикрон.

Говорејќи на редовна прес-конференција за COVID-19, Ардерн рече дека здравствените власти пријавиле девет случаи на омикрон во Мотуека во едно семејно домаќинство.

Семејството минатиот викенд отпатувало во Окленд за да присуствува на свадба, погреб, забавен парк и туристичка атракција, што ја поттикна земјата да премине на највисоко ниво на ограничувања.

Ардерн им рече на новинарите: „Мојата венчавка нема да се случи, па им се придружувам на многу други Новозеланѓани кои доживеале такво искуство како резултат на пандемијата“.

На прашањето како се чувствува за нејзината одлука да ја откаже венчавката што требаше да се одржи летово, Ардерн одговори: „Тоа е животот“.

Нов Зеланд од денеска преминува во црвено, највисоко ниво на тревога поради откривањето на вкупно 12 случаи на зараза со омикрон во земјата.

„Знаеме дека зараза со омикрон веќе се појави и на Северните и на Јужните Острови и оти се пријавени неколку инфекции на неколку места“, рече Ардерн. Таа истакна дека најмалку двајца носители на новиот вид учествувале на масовни настани и најверојатно го пренеле вирусот на значителен број луѓе во земјата.

„Нашата стратегија е да го забавиме ширењето на сојот омикрон и вклучува мерки како што се употреба на маски и ограничување на бројот на учесници на сите видови настани, што исто така ќе го намали товарот врз нашиот здравствен систем. Ќе продолжиме брзо да ги тестираме луѓето, да ги следиме нивните контакти и да ги изолираме“, нагласи Ардерн.

Таа ги повика жителите на земјата што поскоро да примат бустер вакцина, доколку поминале најмалку четири месеци од примањето на втората доза од вакцината.

„Треба да ги искористиме следните недели пред значително да се прошири вирусот за да им помогнеме на што е можно повеќе луѓе да добијат бустер доза. Местата за вакцинација денеска се отворени низ целата земја и ќе го зголемиме капацитетот во текот на целата недела“, рече Ардерн.

Минатиот месец Нов Зеланд го одложи постепеното повторно отворање на границите до крајот на февруари поради загриженоста за варијантата омикрон.

Крис Хипкинс, државен министер за одговор на COVID-19, рече: „Чекањето до крајот на февруари ќе ја зголеми севкупната заштита на Нов Зеланд и ќе го забави евентуалното ширење на омикрон. Нема сомнеж дека ова е разочарувачки и ќе наруши многу планови за одмор, но важно е овие промени да се разјаснат денес за луѓето да имаат доволно време да размислат за промена на плановите“.

Хипкинс, исто така, рече дека кабинетот на Нов Зеланд се согласил на други мерки на претпазливост, вклучително и намалување на интервалот помеѓу втората доза на вакцината против COVID-19 и дополнителната вакцина од шест месеци на четири месеци и зголемување на потребниот престој во карантин за патниците кои се враќаат од 7 на 10 денови.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Свет

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Read more

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Read more
 

Вести

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Читај повеќе

Нафтата најскапа во последните седум недели

Читај повеќе

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Читај повеќе

Пороен дожд и грмежи во попладневните и вечерните часови

Читај повеќе

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Читај повеќе

Најдени оружје и дрога при претрес, приведен скопјанец

Читај повеќе

176 нови ковид случаи во три дена, нема починати

Читај повеќе

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Читај повеќе

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Читај повеќе