Премиерот на Етиопија ја доби Нобеловата награда за мир

Нобеловата награда за мир за 2019 година замина кај етиопскиот премиер Абиј Ахмед Али кој го реши долгогодишниот воен конфликт помеѓу неговата Етиопија и соседот Еритреја.

„За неговите заслуги да се задржи мирот и меѓународната соработка, а најмногу за неговата одлучувачка иницијатива да се заврши граничниот конфликт со соседна Еритреја“, се вели во соопштението донесено од комитетот за Нобелова награда.

Али стана премиер на Етиопија во април 2018 и веднаш се фати за работа. Како дете од мешан брак, татко му муслиман од етничката група Оромо, а мајка му христијанка од групата Амхара, Али ги тргна на страна сите предрасуди во североисточниот дел на Африка.

Уште во првите 100 дена од доаѓањето на власт, Али амнестираше илјадници политички затвореници, ја тргна цензурата врз медиумите, им даде легитимитет на противничките групи, отпушти луѓе од војската кои беа замешани во корупциски скандали, а ги зголеми и правата на жените во земјата.

Ѝ подаде рака на соседната Еритреја со кој потпиша мировен договор ставајќи крај на долгиот конфликт помеѓу двете земји кој почна во 1998 година.

„Кога Абиј Ахмед ја подаде својата рака, претседателот Исајас Афуерки ја зграпчи и помогна да се формализира мировниот процес помеѓу двете земји“, рече Берит Реис-Андерсе, лидер на комитетот за Нобелова награда.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Култура

Бројот на посетите на Замокот Версај во драстично опаѓање поради недостиг на странски туристи

Read more

Јована Матевска Атанасова е добитничка на наградата за најдобар расказ „Живко Чинго“

Read more

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Read more

Стартува Flipbook Film Festival

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе