Препознајте ги на време: Пет предупредувачки знаци што укажуваат на побрзо стареење

Еден од потешките аспекти на стареењето е падот на когнитивното размислување. Падот најчесто се јавува по 45-тата година од животот, но некои знаци може да се забележат и порано. Сепак, когнитивниот пад не треба да опаѓа нагло.

Според Центарот за епидемиологија и истражување на здравјето на населението во Франција и Обединетото Кралство, природно е што нашето когнитивно размислување опаѓа со возраста, но треба да обрнеме внимание на некои знаци на забрзано стареење.

Губење на меморијата и заборав

Губењето на меморијата е вообичаено како што старееме. Но, ако губењето на меморијата станува поизразено, тоа значи дека мозокот старее побрзо од очекуваното.

Тешкотии со концентрирање и фокусирање

Ако ви е тешко да се концентрирате и ви е тешко да се фокусирате на работата, ова е и знак дека имате проблеми со забрзаното стареење. Најдобро би било да правите вежби кои ќе ви го подобрат фокусот.

Опаѓање на вештините за решавање проблеми

Еден од показателите за забрзано стареење е падот на способноста да ги решавате задачите што сте ги решавале со леснотија. Заморот може да биде и причина за опаѓање на способноста за решавање задачи, па доколку овој знак ви се појавува повремено, тогаш нема причина за грижа.

Промена на расположението и емоционална нестабилност

Промените на расположението и емоционалната нестабилност се поврзани со стареењето на мозокот. Во овој случај, најдобрата опција е да разговарате со професионалци како психијатри.

Намалена ментална агилност и побавна обработка на информации

Намалувањето на менталната агилност и побавната обработка на информациите исто така може да бидат знаци за забрзано стареење на мозокот. Како и другите знаци на стареење, можете да интервенирате и да го прилагодите вашиот животен стил за да го одржите вашето ментално здравје.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Здравје

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Објавена листа на земји со највисоки стапки на дијабетес, каде се рангира Македонија?

Read more

Како доаѓа до предозирање со алкохол и какви последици по здравјето може да остави?

Read more

Кога да се посомневате во проблеми со тироидната жлезда?

Read more
 

Магазин

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Читај повеќе

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе