НБА 2022/2023

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Во средината на сезоната се чинеше дека Лос Анџелес Лејкерс ќе го пропушти плеј-офот, но во последно време игра одлично и сега дури се бори за шестото место кое води директно во плеј-офот.

Лејкерс ја победија Минесота на гостински терен со 123:111 и дојдоа до позитивен рекорд на победи и порази (39-38) со кој дури влегоа во трката за шестото место кое води директно во плеј-офот.

За потсетување, екипите од првото до шестото место директно одат во плеј-оф, додека екипите од седмото до десеттото место преку плеј-ин се борат за последните две места во плеј-офот.

Херој на Лејкерс беше Ентони Дејвис кој натпреварот го заврши со 38 поени и 17 скока, додека Леброн Џејмс додаде 18 поени, 10 скока и 6 асистенции.

Remote video URL

Денвер без Никола Јокиќ киксна на Западот. Загуби од Феникс на гостински терен со 100:93 и сега има само две победи повеќе од второпласираниот Мемфис кој го совлада Лос Анџелес Клиперс со 108:94.

Remote video URL

До крајот на натпреварувањето остануваат уште пет кола и многу лесно може да се случи Денвер да го испушти првото место доколку продолжи со порази.

Резултати:

Шарлот Хорнетс - Чикаго Булс 91:121
Индијана Пејсерс - Оклахома Сити Тандер 121:117
Филаделфија 76ерс - Торонто Репторс 117:110
Вашингтон Визардс - Орландо Меџик 109:116
Бостон Селтикс - Јута Џез 122:114
Бруклин Нетс - Атланта Хокс 124:107
Кливленд Кавалирс - Њујорк Никс 116:130
Хјустон Рокитс - Детроит Пистонс 121:115
Мемфис Гризлис - Лос Анџелес Клиперс 108:94
Минесота Тимбервулвс - Лос Анџелес Лејкерс 111:123
Голден Стејт Вориорс - Сан Антонио Спарс 130:115
Портланд Треил Блејзерс - Сакраменто Кингс 114:138
Феникс Санс - Денвер Нагетс 100:93

Табела:

Тагови
реклама

Над 1.300 починати на аџилак во Саудиска Арабија

Read more

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Терористички напади во Русија: Улични тепачки, нападнати цркви, убиени 15 полицајци

Read more

Кошарка

Џорџ и Томпсон си одат од ЛА Клиперс и Голден стејт

Read more

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more
 

Спорт

Дали 16-годишниот Јамал ќе смее да игра по 21 часот?

Читај повеќе

Џорџ и Томпсон си одат од ЛА Клиперс и Голден стејт

Читај повеќе

Коефициентот за нерешено вртоглаво паѓа, сомнеж во регуларноста на натпреварите на ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Заслужен црвен картон: Брутален старт на Копа Америка

Читај повеќе

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе