Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога во две полициски акции

Скопје, 7 март 2021 (МИА) – Министерството за внатрешни работи вчера во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт на дрога, заплени над 500 килограми марихуана и приведе три лица. Точната тежина сѐ уште не е утврдена, затоа што уште е во тек мерењато и вештачењето на запленетата дрога во Одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења.

-Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал пресече меѓународен канал за транспорт на марихуана од Косово преку Северна Македонија и Грција за Турција и досега се запленети (измерени) 424  килограми  марихуана и од слобода е лишено едно лице. Запленетата марихуана на нарко-пазарот во Турција се проценува дека би достигнала цена од над милион евра, соопшти денеска портпароолот на МВР, Тони Ангеловски.

Тој информира дека Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Обвинителството во текот на денот ќе поднесе  кривична пријава против Д.Н.  (47) од Скопје, за сторено кривично дело – „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори” по член 215 ст.1  од Кривичниот законик.

Како што посочи, во рамки на спроведенoто криминалистичко истражување утврдено е дека Д.Н. заради стекнување на противправна имотна корист заминал за Косово со цел да организира и изврши транспорт на марихуана од Косово преку нашата држава и Грција со крајна дестинација Турција.

-Вчера околу 21:30 часот на ГП Богородица, по претходно изготвен план, преземени се мерки и активности и при излез од РСМ од страна на полициски службеници од ОСОСК со асистенција на Царинска управа, извршен е претрес во товарно моторно возило (влекач) „ивеко стралис“ со скопски регистерски ознаки, сопственост на правно лице  и приколка, исто така сопственост на правното лице, а управувано од Д.Н.. При претресот во приколката помеѓу легалната стока-отпадна хартија, пронајдени и одземени се 519 пакувања со марихуана, а  одземени се и еден мобилен телефон со СИМ картичка, две сообраќајни дозволи, клучеви и документација, рече портпаролот на МВР.

Ангеловски додаде дека во текот на денот продолжува претресот на товарното моторно возило, затоа што, како што рече, се работи за голема количина на стока. Д.Н. во текот на денот ќе биде изнесен пред судија на претходна постапка.

Во друга акција, независна од претходната, вчера полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со Регионалниот центар за гранични работи Југ, СВР Струмица, Агенцијата за национална безбедност и Армијата во близина на границата со Грција, атар на село Селемли, пресекоа канал за транспорт на дрога од нашата земја во Грција и запленија околу 93 килограми марихуана.

Приведени се К.К. (28) – организатор на транспортот и С.К. (24) од  селото Селемли, кои во моментот на вршење на кривичното дело биле затекнати до возило „шкода“ во кое била сместена марихуаната.

-Тие се обиделе да избегаат, но набрзо биле лишени од слобода. Извршени се пет претреси на подрачјето на Гевгелија, при што се запленети предмети поврзани со истрагата. Во врска со истрагата, постапува и полицијата на Грција со цел расчистување на случајот со овој канал за трговија со наркотици, посочи Ангеловски.

реклама

Хроника

Притвор за 3 лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Read more

Гостиварец присилно ја омажил 19-годишната ќерка во Шуто Оризари каде била силувана

Read more

Приведено лицето што ѝ избега на затворската полиција пред Кривичен

Read more

Приведен 59-годишен маж, преку интернет намамувал малолетничка на обљуба

Read more
 

Вести

Македонските и бугарските историчари не ги надминаа разликите за учебниците по историја

Читај повеќе

Од 1 мај влез во Бугарија во согласност со одредени барања поврзани со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Папа Франциск: Светот е на пат кон самоуништување

Читај повеќе

Путин ја затвора Русија на 10 дена

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 489 новозаразени и 33 починати

Читај повеќе

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Читај повеќе

Притвор за 3 лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Читај повеќе

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Читај повеќе

Бајден со признавање на геноцидот врз Ерменците ќе ги наруши односите со Турција

Читај повеќе