Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Половните автомобили веќе поскапеа за околу 25 отсто, поскапеа и новите автомобили, а најавените европски правила се закануваат да доведат до ново поскапување.

Како што предупредува студијата на Здружението на производители на автомобили на Европа (ACEA), новата регулатива на ЕУ против загадувањето на животната средина ќе предизвика зголемување на трошоците за производство на автомобили, автобуси и камиони.

Во студијата конкретно се наведува дека цената на производството на автомобили во просек ќе се зголеми за 2.000 евра, а на автобусите и камионите за дури 12.000 евра.

Како ќе се прелее до крајниот купувач сè уште никаде не е јасно наведено, но да потсетиме дека минатата година Renault и Volkswagen направија анализа и заклучија дека оваа промена на правилата може да ги зголеми цените за клиентите од 1.000 на 5.000 евра.

„Иницијативата Еуро 7 стандард ќе има многу мало влијание врз животната средина, по исклучително висока цена“, оценуваат од Здружението.

Здружението во суштина се повикува на предлогот претставен во ноември минатата година, кој се фокусира на супстанции кои се штетни по здравјето на луѓето, а не на емисиите на јаглерод диоксид.

Најниските вредности на емисија според претходниот стандард ќе бидат задолжителни за автомобили и комбиња, додека посебни ограничувања ќе бидат поставени за автобусите и камионите.

„Оваа иницијатива веројатно ќе има исклучително низок корисен ефект врз животната средина, додека трошоците ќе бидат исклучително високи. Ова ќе влијае на потрошувачите во форма на високи цени за автомобили и други возила“, рече Сигрид де Вриес, извршен директор на ACEA.

„Поголема придобивка за здравјето и животната средина би се постигнала со преминување кон електрични возила, со истовремена замена на постарите возила на европските патишта со високоефикасни модели Euro 6/VI“, додаде таа.

Нешто поблаги се проценките на Европската комисија

Оценувајќи го ефектот од новите правила, Европската комисија предвиде дека мерките ќе предизвикаат зголемување на цените на производството на автомобили за 180 до 450 евра за автомобили или 2.800 евра за камиони и автобуси.

Тоа е четири до десет пати помалку отколку што предвидува студијата.

Но, студијата беше поддржана од индустријата, која долго време ги критикуваше правилата како премногу скапи за производителите. Тие тврдат дека парите подобро би биле потрошени за поголемо производство на електрични возила.

„Сегашните стандарди Еуро 6 се најпрецизни и најстроги во целиот свет. Емисиите се веќе на едвај мерливи нивоа благодарение на супериорната технологија на возила“, објави Здружението.

ЕУ го постави краен рок до јули 2025 година, а во април германскиот Volkswagen побара тој датум да се премести до есента 2026 година.

Ако европските пратеници се придржуваат до првичниот рок, производството на автомобили низ Европа може да биде запрено.

Група земји од ЕУ, исто така, се против оваа одлука

Група земји од ЕУ, која ги вклучува Чешка, Бугарија, Франција, Унгарија, Италија, Полска, Словачка и Романија, заеднички се противат на новата регулатива за автомобили, велејќи дека тоа негативно ќе влијае на работните места и локалната индустрија.

„Ние се спротивставуваме на новите правила за емисиите на автомобили и комбиња бидејќи тие ќе ги одземат инвестициите од неодамна договорениот пат кон нула емисија на CO2“, велат група земји кои сега се залагаат новите стандарди да се повлечат за најмалку три години. за автомобили и пет за камиони“.

„Зелениот“ сектор, сепак, верува дека студијата поддржана од ACEA претставува „класичен страв, несигурност и сомнеж од страна на автомобилската индустрија“.

„Тие се обидуваат да ги исплашат луѓето и да ја тргнат одговорноста од себе, претставувајќи го проблемот како избор меѓу стандардот Еуро 7 и електрификацијата, иако индустријата има доволно ресурси да ги спроведе и двете. ACEA „вика ‘волк’“ со децении, нема треба да мислиме дека сега е поинаку“, рече Адријан Хил од мрежата Energy cities.

„Разликата во производствените трошоци помеѓу возилата Еуро 6 и Еуро 7 ќе биде како додавање на кожни седишта или квалитетен звучен систем на автомобилот. И не постои поефикасен начин да се спасат човечки животи“, рече тој.

Преминувањето на електрични возила ќе ги елиминира емисиите, но моторите со внатрешно согорување ќе останат на европските патишта со децении.

ACEA ќе има корист од напуштањето на стандардот Еуро 7 бидејќи нема да има трошоци за редизајн на таквите мотори за да бидат „почисти“.

Здружението од своја страна наведува дека овие пари би биле потрошени за подобрување на електромоторите.

Се проценува дека во 2050 година, цели 15 години по забраната за продажба на возила на бензин и дизел, околу 20% од автомобилите во Европа сè уште ќе имаат мотор со внатрешно согорување.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Авто новости

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Read more

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Read more

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Read more

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција од 13 автомобили вредни 50 милиони долари?

Читај повеќе

Што мислат возачите за автономните возила?

Читај повеќе

Само три Volkswagen модели ќе ја преживеат електрификацијата

Читај повеќе
  • filter

Пристигна: Новиот Volkswagen Tiguan има што да покаже

Читај повеќе

Маск ветува премаз што ќе спречи гребнатини на Cybertruck

Читај повеќе