Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Во координирана акција организирана од Управата за извршување на санкции, Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство во затворот во КПД Штип пронајдени се мобилни телефони, ладно оружје, пари, психотропни супстанции и недозволеми материи, информираат од Министерството за правда.

Акцијата е реализирана во раните утрински часови од 6 до 9 часот.

– При претресот во затворските простории пронајдени се 11 мобилни телефони, пет ножеви, пет штрафцигери и 23.500 денари кај едно лице. Во една соба се пронајдени и кеси со прихотропни супстанции и недозволени материи, се вели во соопштението од МП.

Акцијата во КПД Штип, како што информираат, е дел од координираните акции во казнено поправните установи кои ќе следат во наредниот период.

– Секое именувано лице доколку стори кривично дело-злоупотреба на службената положба ,ќе сноси одговорност. Никоја нема да биде поштеден од одговорност.Ова е почеток на она што може да претставува афирмација и соодветна реакција на девијантните појави, се вели во соопштението од Министерството за правда. 

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Хроника

Пронајден човечки труп кај железничката станица во Зелениково

Read more

Пожарот во Охридско ставен под котрола, се работи на целосно гасење

Read more

Млад прачен пар се обиделе да шверцуваат злато во пелени, откриени на Прешево-Табановце

Read more

Предложен притвор за осомничен за семејно насилство: Се заканувал дека ќе го убие целото семејство

Read more
 

Вести

Во ИЈЗ се проверува дали пациент од Кичево има мајмунски сипаници

Читај повеќе

На Табановце за излез се чека 90 минути, на Пелинце еден час

Читај повеќе

Пронајден човечки труп кај железничката станица во Зелениково

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 693 новозаразени, 826 оздравен и 2 починати

Читај повеќе

Викендов ново прскање против комарци во Скопје

Читај повеќе

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

Фестивалот МакеДокс од 18 до 25 август во Скопје

Читај повеќе

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Читај повеќе

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5%

Читај повеќе