Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Џани Инфантино е веќе во изолација откако доби позитивен тест на коронавирусот, извести светската куќа на фудбалот.

„Претседателот на ФИФА, кој пријави благи симптоми, веднаш се стави во самоизолација и ќе остане во карантин барем 10 дена. Сите луѓе кои имале контакт со претседателот за време на изминативе неколку дена се известени и им е кажано да ги преземат потребните мерки“, стои во соопштението на ФИФА испратено до медиумите на пет различни јазици.

Џовани Инфантино застана на чело на ФИФА во февруари 2016 година по низата скандали кои ја потресоа светската куќа на фудбалот. Претходно работеше во УЕФА уште од 2000 година. Роден е во Швајцарија како син на италијански имигранти.

реклама

Фудбал

Најдобрите голови од Серија А за ноември

Read more

Шкендија со петарда ги почести „Лавовите“

Read more

Конте: Сѐ уште сме во игра

Read more

Зидан: Шанси имавме, топката не сакаше да влезе

Read more

Спорт

  • play_arrow

Најдобрите голови од Серија А за ноември

Читај повеќе

Шкендија со петарда ги почести „Лавовите“

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте: Сѐ уште сме во игра

Читај повеќе

Зидан: Шанси имавме, топката не сакаше да влезе

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку би вределе најголемите фудбалски легенди во 2020 година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е приказната зад необичната прослава на голот на Гризман?

Читај повеќе
  • play_arrow

Култниот дрес на Марадона не е на продажба

Читај повеќе

Почна гласањето за Тим на годината на УЕФА

Читај повеќе

Едерсон: Најдобар пеналџија сум во Сити, а не ми даваат да шутирам

Читај повеќе