Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Голем потрес во европскиот фудбал предизвика формирањето на Супер лигата, затворено натпреварување за најголемите европски клубови.

Андреа Ањели и Александер Черефин

Председателот на УЕФА, Словенецот Александер Черефин, е во тешка и незавидна ситуација. Денес планира да го претстави новиот формат на Лигата на шампионите, а во него нема да ги има великаните како Реал, Барселона, Интер и Манчестер Јунајтед.

Италијанскиот весник Tuttosport пишува дека Чеферин особено го заболело предавството на Андреа Ањели, првиот човек на Јувентус. Ањели со години беше на чело на Европското здружение на клубови (ЕЦА) и со Чеферин преговараше за новиот формат на Лигата на шампионите, а сега поднесе оставка од ЕЦА и стана подпретседател на новоформираната Супер лига.

„Чеферин и Ањели имаат таков однос што можевме да ги нарекуваме другари“, пишува Tuttosport и наведува дека Чеферин е силно разочаран од потегот на првиот човек на Јуве.

Сѐ уште не се знае како УЕФА ќе ги казни 12-те одметници, но во европската куѓа на фудбалот веќе се разгледуваат повеќе варијанти, меѓу кои и драконски санкции.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Фудбал

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Read more

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Read more

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Read more

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Read more
 

Спорт

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Читај повеќе

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Читај повеќе

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Читај повеќе

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Читај повеќе

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Читај повеќе

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Читај повеќе