Претставен најголемиот дрон во светот: Може да исфрла ракети

Ravn X е најголемиот дрон во светот, со импресивни можности.

Дронот е висок 5,4 метри, а долг 24,3 метри, поради овие димензии  се смета за најголемото беспилотно летало во светот.

Ravn X е производ на компанијата Aevum и тежок е скоро 25 тони. Развиен е сосема самостојно да лета и да исфрла ракети во воздух кои потоа лансираат сателити во орбитата. Дронот може оваа функција да ја извршува на секои 180 минути.

Предноста на дронот е што може да полета и да слета на која било писта долга барем 1,6 км.

Кога ќе достигне одредена брзина, висина и локација, испушта ракета која потоа лансира товар тежок до 100 кг во орбита на Земјата. Компанијата има договор со Американските воздухопловни сили за лансирање експериментални сателити задолжени за откривање непријателски лансирања.

Remote video URL
Тагови
реклама

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Вести

Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари за еколошко решение

Read more

Како изгледа изработката на револуционерните 4680 батерии на Tesla?

Read more

Израелци излегле позитивни и по примање на Pfizer вакцината

Read more

НАСА ја прогласи сондата InSight за „мртва“

Read more
 

Гик

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Читај повеќе

Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари за еколошко решение

Читај повеќе
  • filter

Honor го претстави смартфонот V40 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата игра „Resident Evil Village“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа изработката на револуционерните 4680 батерии на Tesla?

Читај повеќе

Има само еден „крал на конзолите“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 хорор видеоигри за 2021

Читај повеќе
  • play_arrow

Не личите на родителите? Постои добра причина

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот Xiaomi Redmi Note 9T 5G

Читај повеќе