Претставен нов Mercedes: Специјална верзија, комплицирано име

Mercedes-AMG GT 63 S E Performance е на пазарот само неколку месеци, а веќе доби уште една специјална верзија.

Откако на почетокот на февруари беше претставена верзијата од 218.674 евра, клиентите сега можат да трошат уште повеќе на најмоќниот модел на Mercedes (до пристигнувањето на AMG One). F1 Edition во Германија чини 222.815 евра. За пакетот визуелни промени потребно е да се издвојат дополнителни 23.800 евра за цената на основниот модел, што е нешто помалку од 200.000 евра.

Како што сугерира името, новата верзија е инспирирана од Формула 1 каде што тимот на Мерцедес Петронас Ф1 нема многу успешна сезона.

Дел од пакетот се тркала од 21 инчи со пет двојни краци во мат црна боја и со црвени детали, а овој дизајн потсетува на тркалата на официјалниот медицински автомобил FIA F1. Исто така, има комплетен аеродинамичен пакет кој вклучува поголем преден сплитер, дополнителни воздушни дефлектори, фиксиран заден спојлер и редизајниран дифузер, а сето тоа е развиено во воздушниот тунел и ја подобрува контролата при големи брзини додека го намалува отпорот на воздухот.

AMG GT 63 S E Performance F1 Edition е обоен во Alpine сива боја и е украсен со асортиман на сјајни црни детали. Тие се дел од два пакети на опрема Night Package што носат темни ознаки, прозорски рамки и завршетоци на издувните цевки. Mercedes подготви и црна решетка на ладилникот и некои други надворешни детали, додека капакот на резервоарот има сребрен хромиран изглед.

Фотографија од внатрешноста нема, но се знае дека седиштата се обложени со црна Nappa кожа и сошиени се со црвен конец. Оваа шема се користи и за безбедносните појаси и воланот, а внатрешноста е украсена со карбонски детали. Има и уникатни патосници, како и ексклузивни Edition ознаки.

Моделот со мотор кој развива 843 КС и 1.470 Nm вртежен момент доби прекривка со ознаката AMG и логото F1.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Авто новости

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Read more
 

Автомобили

  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе

Како да се намали потрошувачката на гориво додека цените вртоглаво растат?

Читај повеќе

Фабрички податоци за потрошувачката на гориво – реалност или заблуда?

Читај повеќе