Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Фудбалската федерација на Македонија и техничкиот партнер „ЈАКО“ денес го промовираа новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација.

„Препознатливото сонце истакнато на градите на фудбалерите на модерен начин ја отсликува енергијата и гордоста на Македонија. Дизајнот на новиот дрес останува верен на македонското фудбалско наследство, додека резервниот дрес во бело-жолта боја е уште една интерпретација на македонскиот дизајн за фудбалерите и навивачите“, е оценката на ФФМ за дизајнот на новиот дрес.

Нашата репрезентација добива уште една, трета варијанта на дресови и шорцеви во темна боја која дополнително го нагласува сонцето и националната гордост. Стилските букви на презимињата и броевите на дресовите се во духот на нашата историја и традиција, со оглед на тоа што се инспирирани од кирилицата.

„Исклучително сум горд што имам привилегија да го носам прекрасниот македонски дрес. Со нетрпение очекувам да го облечеме новиот дрес кој ја следи препознатливата традиција. Нашиот дрес со сонце е еден од најпрепознатливите и сигурен сум дека ќе биде многу популарен меѓу нашите навивачи“, изјави капитенот македонската репрезентација, Стефан Ристовски.

Новиот дрес на македонската репрезентација, фудбалерите ќе го носат на првиот натпревар од квалификациите за ЕУРО 2024 против Малта на Националната арена „Тодор Проески“ на 23 март во Скопје.

реклама

Ковачевски падна

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Фудбал

Во Лондон паднал договор: Ханси Флик ќе ја води Барса

Read more

За прв пат една лига може да има 6 учесници во ЛШ, Италијанците тријат раце

Read more

Тренерот на Аталанта: Испишавме историја

Read more

Чаби Алонсо: Не ни беше судено

Read more
 

Спорт

Во Лондон паднал договор: Ханси Флик ќе ја води Барса

Читај повеќе

За прв пат една лига може да има 6 учесници во ЛШ, Италијанците тријат раце

Читај повеќе
  • play_arrow

Тренерот на Аталанта: Испишавме историја

Читај повеќе

Познати трите најдобри НБА петорки - само еден Американец во првата

Читај повеќе

Чаби Алонсо: Не ни беше судено

Читај повеќе
  • play_arrow

Дајте ж'та, дајте црно тиквешко - куп пехарот оди во Кавадарци

Читај повеќе

Јокиќ ќе игра за Србија на Олимпијадата

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: Пред 14 години Пандев ја освои Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри фудбалски сезони на сите времиња

Читај повеќе