Претставен робот подготвен за работа со луѓе

По 5 години развој EU Horizon2020 SecondHands успешно разви потенцијално револуционерна роботска платформа наречена ARMAR-6.

Идејата на овој проект е да се развие робот асистент кој ќе им помага на луѓето во индустриските погони и на работниците изведувајќи задачи кои обично ги извршуваат помошниците.

Тоа значи дека роботот во такви опкружувања ќе им биде од помош на луѓето, ќе им додава материјал, делови и алати за мајсторите да можат посветено да ги изведуваат посложените работи кои бараат прецизност и умешност. Со други зборови, идејата не е роботот во целост да ги замени луѓето, туку да ги олесни условите за работа.

реклама

Вести

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Read more

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Read more

Netflix го подобри квалитетот на стримување во неколку земји

Read more

Лансиран мистериозен вселенски авион на американската војска

Read more

Нови видеа

play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more
play_arrow

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Read more
play_arrow

Работа од дома, фејл компилација

Read more
play_arrow

Италијанското знаме го разубави миланското небо

Read more
play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Read more
play_arrow

Малку поразлични рецепти со тестенини

Read more
play_arrow

10 фудбалери на кои ова им е последна шанса да си ја спасат кариерата

Read more
play_arrow

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Read more
play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за петтата сезона на „Queer Eye“

Read more
play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Read more
play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Read more