Претставени Redmi Note 11, Note 11 Pro и Note 11 Pro+ во Кина

Xiaomi ја претстави серијата Redmi Note 11 пред домашниот пазар во Кина, а која се состои од три нови уреди.

Серијата Redmi Note 11 ја наследува серијата Note 10 и се состои од моделите Redmi Note 11, Note 11 Pro и Note 11 Pro+.

Redmi Note 11 располага со 6,6-инчен FHD + LCD екран со стапка на освежување од 90 Hz, кој има перфориран исечок за предната камера. Назад се наоѓаат две камери: главна од 50 и секундарна претставена со сензор за длабочина од 8 MP за портрети. Напред се наоѓа камера од 16 MP дизајнирана да прави селфи фотографии и да остварува видео повици. Уредот користи оперативен систем Android 11 со MIUI 12.5 skin, поддржува 5G мрежа, Bluetooth 5.0, а има и USB порта Тип-C. Сензорот за отпечатоци е поставен на страна. Уредот се напојува со процесор MediaTek Dimensity 810 со графички процесор Mali-G67 за игри, а неговите димензии се 163,56 x 75,78 x 8,75 mm. Тежи 195 грама и се напојува преку батерија од 5.000 mAh која поддржува брзо полнење од 33 W. Достапен е во четири верзии кога се во прашање спецификациите: 4 GB RAM / 64 GB внатрешна меморија, 6 GB RAM / 128 GB внатрешна меморија, 8 GB RAM / 128 GB внатрешна меморија и 8 GB RAM / 256 GB внатрешна меморија.

Redmi Note 11 Pro доби 6,67-инчен FHD + AMOLED екран во формат 20:9, стапка на освежување од 120 Hz со технологија HDR10 + и централно поставен перфориран исечок за селфи камера од 13 MP. Во срцето на уредот е процесорот MediaTek Dimensity 920 поврзан со графичкиот процесор Mali-G68 MC4 и до 8 GB LPDDR4x RAM и 128 GB внатрешна меморија UFS 3.1. Користи оперативен систем Android 11 со интерфејс MIUI 12.5. Назад има три камери, главната од 108 MP (сензор HM2 на Samsung), ултра широката од 8 MP и сензорот за длабочина од 2 MP. Одличен звук обезбедуваат JBL звучниците со поддршка за Dolby Atmos, а во екранот е интегриран и сензор за отпечатоци. Смартфонот доби метална рамка, како и батерија од 5.160 mAh со поддршка за брзо полнење од 67 W. Поддржува Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, 5G мрежа и има 3,5 милиметарски приклучок за слушалки.

Redmi Note 11 Pro+ е најдобриот модел, го има споменатиот AMOLED екран од 6,67 инчи со стапка на освежување од 120 Hz, заштитен е со стакло Corning Gorilla Glass Victus, а екранот има перфориран исечок за селфи камера од 16 MP. Назад има три камери: главна од 108, ултра широка од 8 и сензор за длабочина од 2 MP. Напојувањето го обезбедува батерија од 4.500 mAh која поддржува полнење од 120 W и може да се наполни од 0 до 100% за помалку од 15 минути. Поддржува 5G, 4G LTE, двобенд Wi-Fi, Bluetooth 5.1, GPS, NFC и има приклучок за USB Тип-C. Се напојува со процесор MediaTek Dimensity 1200 AI и има до 8 GB LPDDR4x RAM и 256 GB внатрешна меморија UFS 3.1 што може да се прошири со помош на microSD картичка. Сензорот за отпечатоци е интегриран во екранот, а тука се и JBL звучниците со поддршка за Dolby Atmos и многу повеќе.

Remote video URL
Тагови
реклама

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Сондата Voyager 1 на НАСА има мистериозен проблем

Read more

Фудбалерка пронајдена мртва, сопругот го призна убиството: Бог ми кажа да ја убијам

Read more

Светот се распаѓа, никогаш не било полошо

Read more

Мобилни

Google го претстави смартфонот Pixel 6a

Read more

iPhone на преклопување може да стане реалност

Read more

iPhone 14 доаѓа во септември: Што знаеме досега?

Read more

Samsung Galaxy Z Flip 4 ќе има поголем надворешен екран во споредба со неговиот претходник

Read more
 

Гик

Океаните достигнаа највисоко ниво на киселост во последните 26.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА откри како ќе изгледа животот на астронаутите на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дроновите достигнаа ново ниво: Оставени сами на себе успешно избегнуваат пречки

Читај повеќе

Сондата Voyager 1 на НАСА има мистериозен проблем

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа поленот под микроскоп?

Читај повеќе

Зошто НАСА наскоро ќе се збогува со InSight на Марс?

Читај повеќе

Габите стануваат сè поотпорни на лекови

Читај повеќе

Apple воведува промени со кои ќе наплаќа без да праша

Читај повеќе

Колку пати дневно вашите податоци се споделуваат додека сте онлајн?

Читај повеќе