Претставени шесте кандидати за македонски претставник на Евровизија

МРТ синоќа во специјална емисија ги претстави шесте нумери од кои ќе биде одбран претставникот на Македонија за овогодишниот Евросонг.

Годинава музичките претставници од Стариот континент ќе се соберат во Торино откако лани победи Италија. За тоа кој да ја претставува Македонија ќе се борат Ris Flower, Кали, Yon Idy, Лара, Виктор и Андреа.

Може да гласа секој и тоа онлајн на следниов линк, но само еднаш. Онлајн гласањето во конечниот резултат ќе учестува половично, бидејќи другата половина гласовија ќе ја даде меѓународно стручно жири. Гласовите од онлајн гласањето и гласовите на стручното жири ќе бидат претворени во поени, според евровизискиот принцип на гласање (50-50). Во случај на изедначен број на поени, тогаш предност ќе има нумерата која добила повеќе гласови од стручното жири.

Ris Flower – „Flying to Berlin“

Kaly – „Love and Light“

Lara – „Flower of Sorrow“

Yon Idy – „Dreams“

Andrea – „Circles“

Viktor Apostolovski – „Superman“

Онлајн гласањето се отвори синоќа и ќе трае до 4 февруари, односно ќе трае 7 дена.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

МК сцена

Хуманитарен настап на Ламбе Алабаковски и Некст Тајм во Тетово

Read more

По 16 години повторно Рудар-рок фест во Пробиштип

Read more

Охрид фест на 2 и 3 септември, ќе настапат Кики Лесендриќ, Владо Калембер, Златко Пејаковиќ

Read more

Презакажан концертот на Дајте музика

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Новата серија на Netflix од 165 милиони долари ги воодушеви критичарите: Вистинско ремек дело

Читај повеќе

Хуманитарен настап на Ламбе Алабаковски и Некст Тајм во Тетово

Читај повеќе

Warner Bros потврди: Ќе се снима Joker 2

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајката на Стифлер откри дека благодарение на American Pie спиела со 200 партнери

Читај повеќе

Скорсезе ќе снима нов филм со Леонардо Дикаприо

Читај повеќе

Како ќе прозвучи Џими Хендрикс во изведба на биг бенд оркестарот на ЗЏМ

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе нов трејлер за Andor, новата Star Wars серија

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за новата серија Partner Track на Netflix

Читај повеќе

Првиот сопруг на Џеј Ло откри интимни детали и порача: Бракот со Бен е осуден на пропаст

Читај повеќе