Претставено новото Porsche

Развојот на новиот тркачки „елфер“ базиран на актуелната серија 992 започна во 2019 година, а ќе дебитира на трката за издржливост 24 часа Дејтона, која ќе се одржи во јануари.

Во одделот на Porsche задолжен за тркачки автомобили, тие го открија новиот 911 GT3 R, чиј развој започна во 2019 година, а новиот тркачки „елфер“ се базира на актуелната серија 992.

Очекувано, многу е подобрено во однос на претходниот 911 GT3 R, а од Porsche велат дека со новата адаптивна суспензија, оптимизираната аеродинамика и новиот мотор, GT3 R сега е уште постабилен, податлив и помоќен, но тие исто така потенцираат дека тимовите ќе имаат помали трошоци за сервисирање на болидот во текот на сезоната.

Моторот го придвижува атмосферски боксер со 6 цилиндри, чија работна зафатнина е зголемена од четири на 4,2 литри, а максималната моќност на моторот е 565 коњски сили. Секвенцијален 6-брзински менувач е одговорен за дистрибуција на моќност/вртежен момент на задната оска.

Новата 911 GT3 R ќе го има своето тркачко деби во јануари на IMSA 24 часа Дејтона, а со новите прописи на FIA за Светскиот шампионат во издржливост (WEC), ќе има можност да се бори за парче слава и на следното издание на познатата трка Ле Ман 24 часа.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Авто новости

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Каде во Европа е најевтино горивото?

Read more

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Read more
 

Автомобили

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе

Stellantis ја надмина Tesla по продажба на електрични автомобили во Европа

Читај повеќе

Што кажува бојата на моторното масло за неговата состојба?

Читај повеќе
  • filter

Дали би го возеле: Најевтиниот електричен автомобил во ЕУ

Читај повеќе