Превој Ѓавато - симбол на македонската некултура

Некогаш убавото место за пауза помеѓу Битола и Преспа, каде што патниците се разладувале со ладна и чиста изворска вода, денес плива во ѓубре, а никој не мрда со прст за да се исчисти.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

Превојот Ѓавато се наоѓа на патот од Битола до Преспанското Езеро. Крај преполн со зеленило, мелем за очи кои ги исполнува зелената боја која ве одмора додека возите. Именуван е по истоименото село кое се наоѓа во близина. Овој превој ги раздвојува Преспанската Котлина на запад и котлината Пелагонија на исток, а ги поврзува планините Бигла на север и Баба на југ.

Некаде по пат на превојот се наоѓа и место за одмор со чешма од која тече изворска вода. Се наоѓа од страната кога од Преспа одите кон Битола. Денес од неколкуте чешми работи само една. Водата сѐ уште е чиста, но додека дојдете до неа треба да минете низ една страшно неубава глетка.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

Местото за паркинг буквално плива во ѓубре. Луѓето кои застанувале за да се освежат со чистата природна вода, наместо благодарност оставиле купишта смет. Пред чешмата стои стара табла која ги опоменува патниците да не фрлаат ѓубре. Како од инает веројатно фрлале што повеќе можат.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

Селото Ѓавато ѝ припаѓа на Општина Битола. Веројатно и превојот е под истата општина. Но, сосем небитно е дали е под Општина Битола или Општина Ресен, она што е загрижува е што никој од одговорните лица не презел нешто за ова место да се среди. Потребно е убаво чистење и собирање на сиот смет.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

А, она што уште повеќе загрижува од неодговорноста на општинските власти, е огромната некултурна свест на македонскиот народ, бидејќи сето тоа ѓубре е токму наш производ, наше благодарам кон убавата природа.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

Има само една канта за ѓубре, кој е преполна бидејќи очигледно нередовно се празни. Но, тоа не е изговор за да се фрла ѓубрето околу неа. Ѓубрето ставено во кеса може да се земе со себе, в кола, па да се фрли во првиот нареден контејнер. Но, за македонскиот народ тоа е многу комплицирано. Полесно е да се остави до преполната канта. Или, пак, фраерски да се фрли во зеленилото, ни близу до кантата.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

Се ближат локални избори, па можеби некому ќе му текне да подзачисти и на превојот Ѓавато. Само, да не остане на чистење еднаш во четири години...

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Теми и коментари

Ерменија - наша судбина, наш најголем ривал

Read more

Превој Ѓавато - симбол на македонската некултура

Read more

Пријавување родово базирано насилство: Колку пати жртвата ја преживува траумата?

Read more

Зошто ми е доста од Фејсбук експерти или - Кога треба да заќутиме?

Read more
 

Ново

Колку чини одржувањето на Bugatti Chiron од 2,5 милиони долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе
  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе