Презентиран трудот „Кој се плаши од родот“ на Цветковиќ и Величковска

Резултатите од истражувањето на клучните стратегии и наративи на македонските антиродови движења објавени во трудот насловен „Кој се плаши од родот?“, на авторките Ирена Цветковиќ и Мања Величковска, беа презентирани денеска на настан на кој присуствуваа претставници на невладиниот сектор, новинари и заинтересирани граѓани.

Целта на публикацијата „Кој се плаши од родот?“ е да им помогне на бранител(к)ите на човекови права подобро да ги разберат антиродовите кампањи, да ги поддржи во идентификувањето на начини за спротивставување на нив и да придонесе во унапредувањето на човековите права за сите. 

Истражувањето цели кон обезбедување на релевантни податоци, анализи и знаења за хегемониските стратегии на врамување, репрезентација и дискурзивна конструкција на жените и сексуалните и родови малцинства во јавните дискурси од страна на антиродовите актери, како и да понуди трансформации и да ја зајакне мобилизацијата помеѓу прогресивните сили во нашето општество.

По промоцијата следуваше панел-дискусија, каде авторките заедно со Андријана Папиќ Манчевска (претставничка од ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и истражување) и Сара Миленковска (претставничка од Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство) дискутираа за ефектите врз демократијата, човековите права и родовата еднаквост предизвикани од антиродовите мобилизации во нашето општество.

Трудот „Кој се плаши од родот?“ во целост можете да го прочитате на ОВОЈ ЛИНК.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Македонија

Чекална во Центар

Read more

Сончево време со температура до 35°C

Read more

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Read more

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Read more
 

Вести

  • filter

Чекална во Центар

Читај повеќе

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Читај повеќе

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Читај повеќе

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Читај повеќе

Сончево време со температура до 35°C

Читај повеќе

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Читај повеќе

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Читај повеќе

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Читај повеќе

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Читај повеќе