Прилеп одбележа 19 години од загинувањето на 10-те бранители кај Карпалак

Прилеп, 8 август 2020 (МИА) – Со положување цвеќе денеска напладне пред споменикот „Карпалак“ во центарот на Прилеп се одбележаа 19 години од загинувањето на 10-те прилепски бранители кои беа убиени во заседа на армискиот конвој со 120 воени резервисти на патот Скопје – Тетово кај месноста Карпалак.

Почит пред споменикот на загинатите искажаа членови на нивните семејства, делегации на претседателот на државата, на Владата предводена од министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, на Армијата и Генералштабот, на локалната самоуправа, на здруженија, политички партии и граѓани.

Според прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, иста е болката и денеска, 19 години по денот кога Прилеп загуби десетмина свои сограѓани. Јовановски порача да не се повторат сеништата од минатото.

-Десеттемина припадници на резервниот армиски состав ги вградија своите животи во зачувување на територијалниот интегритет и суверенитет на нашата држава. Затоа имињата на Сашо Китаноски, Нане Наумоски, Бранко Секулоски, Марко Деспотоски, Ердован Шабаноски, Љубе Грујоски, Дарко Вељаноски, Веби Рушитоски, Горан Миноски и Пеце Секулоски вечно ќе останат во колективната меморија на нашите сограѓани, но и на сите кои си ја сакаат татковината, рече Јованоски.

Здружението на бранители од Велес 19 години доаѓа во Прилеп да им оддаде почит на загинатите бранители.

– И по 19 години сме заборавени, најмногу, ете се чествува во прилеп, ама сите сме некако маргинализирани. Порачувам власта да не нѐ маргинализира и да не нѐ заборава, истакна претседателот  на Здружението, Драган Петрушесвски.

Одбележувањето беше со сите мерки за заштита. Чествувањата почнаа уште синоќа пред спомен обележјето во кругот на прилепскиот гарнизон „Мирче Ацев“, беа посетени спомен-обележјето во селото Лениште и манастирот „Света Петка“. Изутрината беа посетени и вечните почивалишта на 10-те загинати бранители на прилепските и на гробиштата во населените места, а во црквата „Света Петка“ во прилепската населба Точила се одржа панихида во спомен на бранителите.

Тагови
реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Македонија

УХМР: Од утре локални поројни дождови

Read more

Глоба од 50.000 евра за САСА по истекот на јаловиштето

Read more

Заев: Пописот ќе се спроведе во април 2021 година

Read more

Заев: Полициската бруталност е за најсилна осуда

Read more

Вести

УХМР: Од утре локални поројни дождови

Читај повеќе
  • play_arrow

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Читај повеќе

Глоба од 50.000 евра за САСА по истекот на јаловиштето

Читај повеќе

Заев: Пописот ќе се спроведе во април 2021 година

Читај повеќе

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Читај повеќе

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Читај повеќе

Скопјанец обвинет за запуштање и малтретирање на дете​

Читај повеќе

Приведени девет лица барани со потерница за издржување затворска казна

Читај повеќе

Заев: Полициската бруталност е за најсилна осуда

Читај повеќе