Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Налетавме на емисија од 1978 година на Македонската радио телевизија за изградбата на рекреативното езеро Треска крај Скопје која не можевме, а да не ја споделиме поради актуелноста на Треска.

Скопјани пред земјотресот имале многу плажи на Вардар кои активно се користеле. Но, со урбанизацијата на градот по земјотресот во реката завршила сета канализациона мрежа, по што водите на Вардар повеќе не биле чисти за бањање. На скопјани им било потребно решение за разладување во жешките денови, а решението се нашло во вештачко езеро.

Со површина од 136.000м², длабочина од 1,6 до 3 метри и капацитет од 10.000 капачи, езерото Треска било изградено во 1978 година со самопридонес на жителите на главниот град.

Се користело активно сѐ до 1998 година кога поради загаденоста на водата било затворено како капачки објект.

Remote video URL

Денес, наместо езерото Треска да се обнови, читаме дека Општина Сарај ги брка сопствениците на приколки за на тоа место да се гради некаков друг објект, на местото кое го изградија скопските ударници на своја иницијатива, со свои средства и свој труд.

реклама

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Македонија

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Read more

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Read more

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Read more

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Read more
 

Вести

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Читај повеќе

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

Маж исчезнал во водите на Вардар во близина на ПИОМ

Читај повеќе

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Читај повеќе

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Читај повеќе

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и во Охрид

Читај повеќе

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Читај повеќе

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Читај повеќе

Царовска: Жените просветителки ја создаваа државата, жените просветителки ја градат иднината

Читај повеќе