Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Жена примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден, филмската приказна, како што пренесуваат медиумите во регионот, ќе заврши на суд.

На суд ќе се појави и нејзиниот сопруг, а наводно воделе внимателна евиденција за сите работодавци, улогите што треба да ги извршува во фирмите и месечната заработувачка.

Жената постојано барала нови работодавци, а кога одела на интервју за работа се фотографирала и им кажувала на другите шефови дека преговара со клиентите.

Системот, според написите, функционирал беспрекорно со години овозможувајќи ѝ да купи скап стан во Шангај, пренесува Oddity Central.

Шемата за измама почнала да се разоткрива минатиот јануари кога еден од нејзините поранешни работодавци го нашол нејзиното писмо во неколку онлајн-групи и сфатил дека ја отпуштил порано.

Мажот дознал дека таа работи во друга фирма додека била на неговиот платен список и веднаш повикал полиција.

Набргу бил склопен мозаикот од измамата, која се проценува на неверојатни шест милиони евра. Покрај неа и нејзиниот сопруг, уапсени се и 50 соучесници.

Локалните медиуми јавуваат дека ваквите измами се голем проблем во Кина, со стотици специјализирани групи, кои наводно ги преземаат работните места од работодавците.

Специјално се обучени, имаат испеглани биографии, а ги интересираат само плати, велат познавачите.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Чек дис аут

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Што се случува во мозокот кога доживуваме Déjà vu?

Read more

Водителка покажа среден прст во живо

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе