Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

А.С.
/ 09.04.2021 / 19:36

Британскиот принц Филип почина денеска на 99 години. Беше во брак со кралицата Елизабета 74 години и за тоа време играше клучна улога во англиската монархија.

Како татко на идниот крал Чарлс, и тој не остана имун на најголемиот скандал што ја потресе палатата во чиј центар беше неговиот најстар син.

Секако, тоа беше бракот на Чарлс со покојната принцеза Дијана што заврши неславно откако тој одлучи да се разведе од Дијана во 1992 година за да може се ожени со Камила Паркер-Боулс.

Писма откриени за јавноста во 2003 година утврдија дека принцот Филип тогаш застанал на страната на Дијана и го осудил неверството на неговиот син.

„Не можам да замислам дека некој со здрав разум би ја оставил Дијана за Камила“, напиша тогаш Филип.

„Признавам дека не сум талентиран за давање брачни совети, но Чарлс беше глупав кога ризикуваше сè со оглед на неговиот статус и позиција. Ниту јас, ниту кралицата не одобруваме некој од нив да има љубовник, односно љубовница“, нагласи тој.

Од писмото може да се заклучи дека принцот покажал сочувство кон Дијана и ѝ понудил да дејствува како посредник помеѓу неа и Чарлс.

Според Патрик Џефсон, тогашен приватен секретар на принцезата Дајана, поддршката од нејзиниот свекор многу ѝ значела.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more
 

Ново

Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Читај повеќе

Даниел Крег ќе снима филм во Грција и Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Читај повеќе

Today It’s All About Jazz по петти пат во Скопје

Читај повеќе

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе