Принцот Хари: Дури со Меган го сфатив проблемот со несвесната расна пристрасност

Британскиот принц Хари изјави дека му требало многу време да сфати дека постои несвесна расна пристрасност и дека тоа го сфатил откако поминал повеќе време со неговата сопруга Меган.

Принцот рече дека во разговор на тема расизам со Патрик Хачинсон, афроамерикански активист кој беше фотографиран од фоторепортер на Reuters во јуни во Лондон, како носи белец на безбедно од конфликтот меѓу демонстрантите против расизмот и припадниците на екстремната десница.

Хари му рече на Хачинсон дека го смета за „ангел чувар“ затоа што ги штител сите на собирот. Двајцата се согласија дека борбата против дискриминацијата на сите нивоа е сè уште незавршен пат.

„Несвесни предрасуди - според моите сфаќања, воспитување и образование што ги добив, не знаев што е тоа. Не знаев дека постои “, рече Хари за време на разговорот, кој беше снимен минатата недела за списанието GQ.

„Жал ми е што го кажувам ова, но потоа ми требаа многу, многу години да го разберам тоа, особено кога живеев еден ден или една недела во кожата на сопругата“, додаде принцот.

Таткото на неговата сопруга Меган Маркл е белец, а мајка ѝ е црна.

Хари и Меган зборуваа за расното прашање неколкупати откако се откажаа од кралските должности на крајот на март и се преселија во Калифорнија.

Хачинсон (50) му рече на Хари дека присуствувал на претходниот протест, на кој била повредена полицајка, па тој и пријателите решиле да дојдат на следниот митинг за да го зачуваат мирот.

„Ги штитевме сите, па се покажа дека тие беа и од другата страна. Јас би го сторил тоа за секого и повторно би го сторил тоа“, рече тој.

Хари го праша како се чувствува кога гледа постојано противење на протестите против расизмот.

„Фрустрирачки е“, рече таткото на четири деца.

„Само се прашувате зошто на луѓето им е толку тешко да разберат кон што се стремиме - еднаквост.“

реклама

Живот

Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најлоши пријатели

Read more

Ако на вашето куче му ги правите овие работи, престанете веднаш

Read more

Шер успеа да го спаси најосамениот слон во светот

Read more

Магазин

Најдобриот рецепт за топло чоколадо со рум и цимет

Читај повеќе

Паразитски самци: Дури и младите во Јапонија се незаинтересирани за секс

Читај повеќе

Пријави недозволено паркиран автомобил и заработи пари, предлог на Градот Њујорк

Читај повеќе

Како ќе препознаете дека си имате работа со одличен љубовник?

Читај повеќе
  • filter

Храна која го чува вашиот имунитет во зима

Читај повеќе

Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Читај повеќе
  • play_arrow

Како омилените „Пријатели“ би ја опишале оваа ужасна 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Уметниците низ светот создаваат дела инспирирани од Марадона

Читај повеќе

Лесно и вкусно: Похувани палачинки со шунка и кашкавал

Читај повеќе